Велики део дана проводимо у обући. Било да седимо, шетамо или трчимо, удобна обућа нам омогућава да са лакоћом обављамо све своје активности.
Обућа не само што представља модни детаљ, она пре свега има улогу да стопала заштити од разних физичких повреда, нечистоћа, али свакако је приоритетно заслужна за здравље наших стопала, али и скелетног система у целини.
Лепа обућа је свакако добродошла, али не треба ићи на уштрб здравља. Неодговарајући калуп, неадекватан број, лоша израда газишта итекако могу оставити последице. Жуљеви, појава чукљева, кривљење кичме, су само неке од њих.
Зато првенствено када бирамо обућу морамо знати како да одредимо који је за наше стопало адекватан број. Често смо у ситуацији да купимо обућу, мислећи да нам је таман, али када их обујемо и боравимо читав дан у њима, установимо да смо погрешили.
Ево како да одредимо адекватну величину обуће:
Прсти и пета не смеју да додирују ивице газишта, тј. пета не сме да стоји на рубу лежишта, као што ни прсти не треба да „ударају“ у ивицу газишта напред.
Стопалу треба обезбедити мало слободног простора у подручију пете и прстију, свега неколико милиметара, јер приликом кретања прсти се помичу напред, те је стога битно обезбедити мало слободног простора.
Исто као и на дужину газишта, јако је битно обратити пажњу и на ширину, јер је исто тако битно да стопало не дотиче ни рубове лежишта са стране.
Приликом одабира обуће, поготово оне у којем проводимо много времена, првенствено требамо да се водимо удобношћу. Уколико имамо шире стопало, морамо изабрати одговарајући модел обуће које неће лоше утицати на наша стопала и кичму.
Da li perete kosu ujutru ili uveče? Nema veze jer jedna navika je zdravija
Преузмите андроид апликацију.