Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како да направите најсочнију ускршњу шунку

Научите како најбоље кувати ускршњу шунку, које зачине додати и како да остане свежа и укусна неколико дана након кувања.
Фото: Pixabay/planet_fox

Мирисна кувана шунка свакако је главна звезда ускршње трпезе, а оно што прво оцењује квалитет њене припреме је њена сочност.

Као и код многих других јела, начини постизања жељеног укуса и текстуре куване шунке се разликују међу куварима, али ми вам доносимо неколико корисних и проверених упутстава и савета који ће „извући најбоље“ из ваше шунке.

Коју кувану шунку изабрати?

Иако у кулинарству кувана шунка подразумева само прерађени свињски бут, за Ускрс се уместо шунке на исти начин може кувати лопатица. Зато при куповини обратите пажњу на врсту меса коју купујете – свињска лопатица је свакако укусно месо, али имајте на уму да ипак постоји разлог зашто је свињски бут „права“ шунка.

На тржишту се може наћи усољена и димљена, сушена или већ кувана шунка, или шпатуле, које се продају са или без костију или коже, у целим комадима или тзв. ролнице шунке, које се састоје од неколико мањих комада свињског бута међусобно повезаних мрежом. Немамо савет за најбољи избор међу разним наведеним производима, јер ваш лични укус игра главну улогу у овом случају.

Колико се кува ускршња шунка?

Дужина кувања зависи од тежине шунке. Многе индустријске, упаковане шунке су већ термички обрађене и погодне за директну конзумацију, али за побољшање укуса и текстуре препоручује се да их прокувате. Пре кувања, по потреби исперите шунку у хладној води и по жељи скините кожу, остављајући танак слој поткожне масти. Затим шунку ставите у одговарајућу шерпу и додајте воде колико је потребно да је потпуно прекрије. Важно је да је вода хладна и да лонац ставите на умерен извор топлоте да се шунка полако загрева. Од тренутка када вода почне да кључа, правило је да се шунка кува онолико сати колико је тешка. На пример, шунка од три киле, куваћемо три сата.

Употреба зачина

Пошто су шунке саме по себи слане, воду у којој кувате не солите, а ако желите да додате зачине, у воду можете додати неколико листова ловора и бибера у зрну.

Шунка кувана у вину

Мала тајна гурмана за посебан укус шунке је кување у вину – трећину хладне воде којом у почетку напуните шерпу шунком, можете заменити белим вином, а многи се слажу да оно даје шунка ненадмашног укуса. Оставите шунку да се охлади у води После кувања, да би задржала сочност, оставите шунку да се охлади у води у којој се кувала, а воду касније баците. Имајте на уму да ће се шунка на овај начин полако хладити, па је пожељно да је припремите дан раније.

Охлађену шунку чувајте у фрижидеру у што већим комадима, умотаним у алуминијум или прозирну фолију да би се одржала влажност. Остаци шунке у фрижидеру одржаће је свежом три до четири дана.

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке