Било да сте данас први пут закорачили на посао, да сте то учинили који дан раније, или вас повратак тек чека – углавном је исто. Враћање на посао, након одмора, неретко нам тешко пада. Како да се набрже прилагодимо враћању обавезама?
Вратили сте се са одмора. Немате радни елан, уморни сте, помало и нерасположени, а већ после неколико радних дана имате осећај као да на одмор нисте ни ишли. Разлога је много.
– Први фактор је до нас, односно какво је било наше стање и пре одмора. И какво је наше стање генерално, и како се ми носимо са стресом. Са друге стране ту је и посао, да ли тај посао нама уопште одговара, да ли ми тај посао волимо. Уколико волимо онда је ретка ситуација да нам тешко пада одлазак на исти. И трећа ствар је какав је одмор и био – наглашава Роберто Грујичић са Института за ментално здравље.
А да би био добар, морамо да га искористимо за одмарање, а не за завршетак различих послова. Током њега стручњаци саветују да смањите употребу телефона, као и непрекидно одговарање на мејлове који стижу.
– Стрес који нас држи на позорност током целе недеље док смо на послу се одражава и током одмора. Неке особе не могу да пусте и онда би чак искључивање био већи стрес него само остајање на тим мрежама, мејловима. Препоручује се да се смањи за 50% и више – додаје Грујичић.
Започните посао средином недеље, један је од савета стручњака за лакши повратак на посао.
– Свака особа током година радног стажа може да процени који начин враћања на посао јесте адекватан. Оно што се не препоручује, јесте да повратак са летовања буде у недељу, а да се у понедељак врате на посао.То није препорука, потребно је да се вратимо у неку свакодневицу нашу, нашу реалност бар два-три дана пре поласка на посао – саветује Роберто Грујичић.
Стручњаци препоручују да одмор траје три недеље, ипак, ретки су они који се за то и одлучују или им обавезе то не дозвољавају.
Urme – „hleb pustinje“ ili „plod bogova“, najzdravije voće na planeti
Преузмите андроид апликацију.