Сасвим је нормално да вам се деси да понекад размишљате о томе да ли сте угасили пеглу, шпорет или неки други уређај, па имате потребу да то проверите, али ако то постане образац понашања, ако долазите у ситуацију да вас то оптерећује и да желите да се вратите кући како бисте избегли потенцијалну катастрофу, о поремећају.

Опсесивно-компулсивни поремећај (ОКП) може да се испољава на разне начине, а један од њих је и стална потреба за проверавањем да ли је у кући све угашено, да ли су улазна врата закључана и слично.
Иако често чујемо за ОКП, чињеница је да од овог поремећаја пати два до три посто људи, а наш психотерапеут Милена Јокић нам објашњава о чему се заправо ради:
„ОКП је поремећај који је карактеристичан по томе што се састоји од наметљивих узнемирујућих мисли, односно опсесија и понављајућих понашања која особа осећа да мора да изврши или уради.“
„Најчешће се ради о такозваним присилним мислима о здрављу (страх од заразе или прљавштине), нежељене агресивне мисли или мисли које су везане за одређену тему (рецимо интимне односе) или потребе за на пример симетријом, прецизношћу, апсолутним редом и уређеношћу.“

Као и сваки поремећај и ОКП може да се развије под утицајем наслеђа, мада је најчешће узрокован одређеним дешавањима током личне историје неке особе или дешавањима у одређеној животној фази или периоду.
„Оно што је кључно у основи ОКП-а јесте потреба за сигурношћу и контролом. Дакле, када је ниво стреса врло интензиван и ван неких наших домашаја, када на неки начин нисмо у стању да „изађемо на крај“ са неким стварима, догађа се да ту контролу „прелијемо“ или „пребацимо“ на нешто што је у нашој моћи – као што је на пример бескрајно проверавање кућних уређаја пре изласка из стана, пречесто прање руку или потреба да ствари у орману буду сложене тачно у милиметар.“
Како се превазилази ово стање
„Најчешћи начин да се решимо оваквих мисли и да се изборимо са ОКП-ом је пре свега да разумемо одакле и због чега се јављам, да схватимо шта га тригерује, а затим да радимо на „хватању“ сопствених мисли и техникама које се користе да се оне реконструишу.“
„Најдотворнији паихотерапијски правац у случају ОКП-а је когнитивно бихејвиорална терапија која пружа широк спектар алата у том смислу“, истакла је Милена.
А као и за многе поремећаје, и за овај постоји неколицина савета, а онај најчешћи који кружи мрежама је засигурно практичан.
Наиме, како бисте смањили своје нагоне за сталним проверавањем, можете мобилним телефоном да фотографишете угашени шпорет или пеглу, па када вам дође мисао да то нисте урадили и жеља да се вратите кући и да је спасите могуће катастрофе, само погледајте у телефон.
Наравно, ово је краткорочно решење, али може да буде од користи, као и сваки поремећај и овај захтева разговор са стручним лицима и адекватну психолошку анализу и помоћ.
Преузмите андроид апликацију.