Ако волите да кувате, вероватно поседујете велику количину зачина. Али лоша страна тога је што је њихов рок трајања краћи него што мислите.
А зачини којима је истекао рок имају приметно слабији укус.
Купујте мудро
Извлачење максимума из ваших зачина почиње у продавници тако што ћете бирати целе зачине кад год је то могуће. То је зато што цели зачини имају површину која је мање изложена кисеонику, кључном кривцу за деградацију зачина, па дуже задржавају свој укус. Такође, купујте зачине у специјализованим продавницама, а не у оближњој продавници. Иако су можда мало скупљи, зачини који се продају у специјализованим продавницама вероватно ће дуже остати свежи, што вам на крају помаже да уштедите новац.
Очистите полице за зачине
Добра је идеја да проверавате своје полице за зачине сваких 6 месеци да бисте били сигурни да још увек не користите старе ствари. Кувањем са свежим зачинима добијају се најсмелија могућа јела пуног укуса.
Начини употребе зачина којима је истекао рок трајања
Пре него што баците те старе зачине у смеће, размислите о томе да их поново употребите. Ево 10 идеја за почетак.
Направите свеће
Да бисте сами направили свеће, истопите сојин восак, кокосово уље и зачине као што су ђумбир, цимет, каранфилић. Затим, држећи фитиљ вертикално (помоћу пинцете или клешта), полако сипајте смешу у стаклену посуду отпорну на топлоту, као што је стаклена тегла.
Направите природне боје
Шарени зачини попут куркуме, шафрана и паприке су ефикасни за прављење боје за тканине. Сваки зачин посебно умотајте у газу и прокувајте воду у лонцу. Баците један омот у лонац и кувајте око сат времена. У обојену воду додајте једну шољу белог сирћета, ставите тканину у лонац и кувајте око 30 минута. Уклоните тканину, исперите је и оставите да се осуши. И не заборавите ускршња јаја! Зачини којима је истекао рок су фантастична потпуно природна боја за украшавање јаја. Пробајте паприку за наранџасту и куркуму за жуту.
Отерајте инсекте
Мале животиње можете одбити старим зачинима, јер бубе и инсекти мрзе мирис одређених зачина. Напуните кесе зачинима којима је истекао рок трајања и ставите их на места где бубе воле да се скупљају
. Ево листе зачина и штеточина које одбијају:
- Ловоров лист – бубашвабе
- Чили паприка – паукове гриње, беле мушице, стенице и скакавци
- Власац – биљне ваши
- Цимет – мрави, бубашвабе, пауци, воћне мушице, пацови, осе, комарци и стенице
- Бели лук – смрдљиви мартин, златне мушице, муве и комарци
- Жалфија – мрави, муве и комарци
Направите потпури
Загревање зачина помаже да се извуче њихова арома и претвори их у одличан потпури. Да бисте направили потпури, само прокувајте лонац воде и додајте ђумбир, кардамом, цимет или каранфилић. Додајте мало коре од цитруса.
Направите сапун
Зачини дивно миришу ако од њих направите сапун, а њихови зрнасти комадићи делују као природни пилинг. Ово су неки од најпопуларнијих зачина за прављење сапуна: босиљак, цимет, зачин за ђумбир и медењаке, зачин за питу од бундеве, рузмарин, жалфија, мајчина душица.
Направите кесе за зачине
Многи зачини као што су жалфија, тимијан и оригано имају природне дезодорирајуће ефекте. Ставите их у малу торбу и окачите их у бујавим деловима вашег дома, као што су подрум или гаража, да бисте освежили простор.
Освежите тепихе
Зачини попут цимета, мушкатног орашчића, каранфилића, сушеног тимијана, рузмарина или лаванде могу да освеже тепихе и вашу собу. Помешајте зачин који је истекао са содом бикарбоном, поспите га по тепиху и оставите да одстоји неколико минута пре усисавања.
Отерајте мишеве
Већина нас воли мирис менте и цимета, али мишеви се не слажу. Обилно поспите ове зачине којима је истекао рок трајања око свих области где мишеви могу ући у вашу кућу.
Ослободите се мољаца
Уместо токсичног комерцијалног решења, одлучите се за природнији приступ како бисте спречили мољце да поједу вашу одећу. Уместо нафталина, користите старе зачине са природним својствима одбијања инсеката — каранфилић, штапиће цимета или цео мускатни орашчић — да бисте одбили мољце.
Освежите фрижидер
Вероватно сте чули да ставите отворену кутију соде бикарбоне у фрижидер да бисте је освежили. Сипајте соду бикарбону у теглу, додајте зачине којима је истекао рок трајања, а затим теглу прекријте филтером за кафу или комадом тканине причвршћеном гумицом. Резултат је раствор који упија мирисе.
Horoskopski znaci i parfemi: Cvetni, citrusni ili šumski miris, koji vama odgovara?
Преузмите андроид апликацију.