Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Kако боравак у природи утиче на наше ментално здравље? Да ли смо мирнији ако више времена проводимо у шуми?

Питање боравка у природи и њеног утицаја на наше здравље, како физичко, тако и ментално, увек окупира центар пажње. Да ли је утицај природе заиста толико јак и на који начин утиче на нас?
Фото: Pexels/Andrea Piacquadio

Велики број студија се бавио темом утицаја природе на човека и смањење стреса, анксиозности и у многоме се показало да боравак у природи има позитивне ефекте на наше емоционално и психичко стање.

Смањење стреса и анксиозности

Једно од најпознатијих истраживања у вези с утицајем природе на ментално здравље показује да боравак у природи може значајно смањити нивое стреса и анксиозности.
Боравак у природи доводи до смањења кортизола, односно хормона стреса, а све из разлога што природно окружење смањује физиолошке реакције које изазивају стрес.
Исто тако боравак у шуми ће на човека имати умирујући ефекат, а самим тим долази до побољшања расположења и осећаја задовољства.

Повећање пажње и концентрације

Природа има позитивне ефекте на пажњу и концентрацију. Једна од познатих теорија је „Теорија опоравка пажње“ (Attention Restoration Theory), по којој природни простори омогућавају људима да се опусте и “опораве” од менталног напора изазваног свакодневним животним обавезама, јер боравак у природи омогућава нашем мозгу да се регенерише и побољша фокус када се вратимо свакодневним обавезама.

Повећање креативности

Осим што боравак у природи утиче на смањење стреса и анксиозности, исто тако природа повећава креативност и доприноси бржем и квалитетнијем решавању проблема. Истраживања показују да људи који проводе време у природи често имају бољу способност да смишљају креативна решења и боље функционишу у креативним задацима.
Слободно размишљање и иновативне идеје су неки од продуката када је човек у балансу са природом.

Умирујући ефекат природних пејзажа

Природа нуди мирну и тишину која смањује спољни стрес, изолаовајући се од свакодневне градске буке и жамора. Посматрање природних пејзажа (као што су шуме, језера, планине) има доказано позитиван утицај на ментално здравље. Психолози сугеришу да нас природа подсећа на нашу еволуцијску прошлост, када је човек био близак природи и имао користи од њеног окружења, а управо тај близак контакт са природом може изазвати осећај сигурности и унутрашњег мира.

Физичка активност и боравак у природи

Физичка активност је један од фактора који доприноси смањењу стреса. Па тако шетње, трчање, планинарење или бициклизам у природи поред тога што побољшавају физичко здравље, има добар утицај на ментало здравље такође. Обзиром да физичка активност повећава ниво ендорфина у телу, хормона среће, уједно смањује ниво стреса и побољшава расположење.

Природа као алат за лечење (терапија природом)

„Терапија природом“ или „eho-therapy“ је терапеутски приступ који користи природу као средство за побољшање менталног здравља. Овај облик терапије може укључивати активности као што су шетње у природи, вртларење или само боравак у природним окружењима. Генерално, рад са земљом су благотворно средство за смиривање ума.

Терапијски ефекат: Коришћење природе као дела терапијског процеса помаже људима да се ослободе стреса, побољшају расположење и развију емоционалну отпорност.

Рецепт за мирне мисли

– Проводите што више времена у природи, па макар то била и обична шетња парком.
– Вежбајте на отвореном. Било да се ради о јоги, трчању или вожњи бицикла у природи, допринеће да се добро осећате.
– Медитирајте у природи и додатно ћете смањити стрес.

Mislimo na naše zdravlje! Danas se obeležava Međunarodni dan zdravlja

Преузмите андроид апликацију.