Плаћање пореских обавеза је саставни део пословања и уколико порески обвезник не измирује пореске обавезе, настале пословањем, Пореска управа ће наложити принудну наплату пореза.
Порески обвезник може тада затражити репрограм пореског дуга, али фискалне обавезе (порези и доприноси) свакако морају да се плате, јер ове обавезе проистичу из пословања привредног субјекта. Уколико предузетник намерава да прекине с обављањем делатности мора Агенцији за привредне регистре да поднесе и потврду пореске управе да не дугује порезе и доприносе, као и потврду локалне пореске администрације.
Тек тада може бити регистровано гашење предузетничке делатности, подсећа Звездана Писаревић, пореска саветница.
„То значи да је предузетник измирио све своје фискалне обавезе и да по том основу нема дуговања. Међутим, у пракси се дешава да Пореска управа пошаље опомену за плаћање фискалних обавеза које се односе на период док је предузетничка делатност била активна, без обзира на то што је претходно била издата потврда да су измирена сва дуговања, јер су у међувремену нешто прокњижили или прекњижили. Овакво поступање је нелогично, јер свака пореска пријава мора бити ажурно прокњижена оног дана када је достављена, али оваква ситуација се дешава у пракси. Ретко, али се дешава“ напомиње Писаревићева, иначе и власница „Мале школе књиговодства”, подсећајући да општи рок застарелости фискалних обавеза јесте пет година, а апсолутни рок застарелости, према члану 114 Закона о пореском поступку и пореској администрацији (ЗППА) десет година.
„Право на утврђивање, наплату, повраћај, порески кредит, рефакцију, рефундацију као и намирење доспелих обавеза путем прекњижавања пореза, увек застарева у року од десет година од истека године у којој је порез требало утврдити или наплатити, односно у којој је извршена преплата, осим ако овим законом није друкчије прописано. Пореска управа, по истеку рока из става 1. овог члана, по службеној дужности, доноси решење о престанку пореске обавезе, односно о престанку права на повраћај, порески кредит, рефакцију, рефундацију, као и на намирење доспелих обавеза путем прекњижавања пореза, због застарелости”, пише у закону.
„То значи да је довољно да предузетник напише жалбу Пореској управи и позове се на чланове ЗППА које сам навела, као и да у прилогу жалбе поднесе копију решења Агенција за привредне регистре. Уколико има и потврду о томе да држави не дугује ништа, утолико боље: поднети и копију потврде као доказ“ саветује Писаревићева, додајући да притом треба бити упоран и стрпљив, јер „ниједан порески чиновник неће тек тако лако да призна своју грешку из ранијих година и да потпише отпис „пореских обавеза које су настале не знамо ни сами како”.
„Зато, упорност и стрпљење и једног дана ће обавезе бити отписане у складу са законом“ закључује Звездана Писаревић.
Evropska saradnja bi smanjila troškove klimatskih akcija za 248 mlrd € do 2050.
Преузмите андроид апликацију.