Како женско тело производи мање естрогена и прогестерона већ у тридесетим годинама живота, тако и менструација почиње да се мења, а јајници временом престају да производе јајне ћелије и долази до престанка менструације.
Али, ако нам се тело почиње да мења у касним тридесетим годинама живота, када тачно улазимо у менопаузу?
Менопауза и перименопауза
Да појаснимо термине: реч је о менопаузи када жена није имала менструацију у последњих дванаест месеци и тада се сматра да је завршила са менструалним годинама живота. Просечна старост, када жена улази у менопаузу, је између педесете и педесет и прве године живота.
Међутим, неколико година пре тога можете доживети симпоме који се најчешће повезују са менопаузом – валунзи, ноћно знојење и вагинална сувоћа – што је фаза која се назива перименопауза. Током ове фазе, жене и даље имају менструални циклус, иако он може да буде нередован. Менструација може да буде обилнија или слабија, чешћа или пак, ређа.
Перименопауза, у просеку, траје око четири године, али може да траје и само неколико месеци или значајно дуже. После четрдесет и пете године живота, код жене је сасвим уобичајено да има нередовну менструацију.
Рани знаци менопаузе укључују: нередовну менструацију, валунге, вагиналну сувоћу, ноћно знојење, проблеме са спавањем, промене расположења, гојење, стањивање и проређивање косе, суву кожу, губитак пуноће дојки.
Ови симптоми могу да трају и неолико година након последње менструације.
Како знати да сте у менопаузи?
Потребно је да прође цела година без менструације, да би се могло рећи да је жена у менопаузи. Уколико се деси да менструација изостане, на пример, шест месеци, а онда је добијете, то значи да нисте у менопаузи.
Сат се враћа на почетак и потребно је да поново прође година дана без менструације да бисте били у менопаузи.
Након што се то деси, више не морате да бринуте о контрацепцији за превенцију трудноће. Међутим, немојте мислити да због краћег временског периода, који је прошао без менструације, не можете да останете у другом стању. И даље постоји могућност да се то деси.
Током перименопаузе, као средство превенције од трудноће, најчешће се препоручују пилуле и то из два разлога: оне могу да ублаже симптоме менопаузе, а истовремено да помогну у заштити од нежељене трудноће.
Који фактори утичу на то када ће жена ући у менопаузу?
Чини се да генетика има главну улогу у томе да ли менопауза почиње раније или касније. Породична историја веома је релевантна и заиста је најбољи показатељ када жена улази у менопаузу.
Осим генетске позадине, највећи ризици који се повезују са раном менопаузом су пушење, лечење рака и хистеректомија (уклањање материце, при чему не долази и до уклањања јајника, чиме се може омогућити наставак менструације).
Преузмите андроид апликацију.