Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Јутарњи анти-стрес третман: Психолози кажу да ових 5 песама утиче позитивно на наш мозак кад се пробудимо

Истраживања су показала да слушање музике може смањити анксиозност, крвни притисак и бол, као и побољшати квалитет сна, расположење, менталну фокусираност и памћење.
Фото: Pexels/Andrea Piacquadio

Изрека „по јутру се дан познаје” није фраза – сваком човеку је важно како ће започети дан. Не знамо да ли спадате у оне којима у томе може да помогне музика, али би за ментално здравље свакако било добро да таквих јутара имате што више, потврђују и психолози.

Шта је „ушни црв“ и како музика може да нам одреди ток дана

Оставимо на кратко по страни све што је речено о доручку као извору неопходне енергије и нашем главном покретачу за дан који нас чека и који ће сигурно бити препун стреса. Начин на који ће се одвијати дан пред нама често одређује само један јутарњи тренутак или ритуал типа доручка, кафе… Често то буде нека песма коју чујемо одмах након буђења, док пијемо јутарњу кафу или док се у тоалету припремамо и сређујемо за нови дан. Како дан одмиче, та песма врзма нам се по глави и често ухватимо себе како је певушимо читавог дана. Позната је и као „ушни црв”.

Имајући то у виду, као и много пута потврђену чињеницу да музика позитивно утиче на наше расположење и да има мотивациону улогу, ваљало би, сугеришу психолози, размислити и о томе да нека песма добије шансу да буде део нашег неизбежног јутарњег ритуала разбуђивања.

Свако јутро има потенцијал да се развије у много бољи дан ако га почнемо песмом уместо вестима, скроловањем по мобилном телефону или телевизијским садржајима, који могу бити узнемирујући.

Мозак и музика: Каква је веза?

Ако желите да учврстите своје тело, идите у теретану. Ако желите да вежбате свој мозак, слушајте музику – кажу стручњаци. Мало је ствари које стимулишу мозак као што то чини музика. Ако желите да ваш мозак буде што активнији током процеса старења, слушање музике је одличан алат за то јер уз читање обезбеђује одличну вежбу за мозак.

Истраживања су показала да слушање музике може смањити анксиозност, крвни притисак и бол, као и побољшати квалитет сна, расположење, менталну фокусираност и памћење.

Стручњаци су деценијама истраживали како наш мозак чује и реагује на музику. Стерео систем испушта вибрације које путују кроз ваздух и доспевају у ушни канал. Ове вибрације се кроз бубну опну преносе и трансформишу у електрични сигнал који путује кроз слушни нерв до можданог стабла, где се поново „саставља“ у нешто што доживљавамо као музику.

Шта кажу истраживања: Зашто музика подстицајно делује на мозак

Истраживачи John Hopkins клинике су натерали десетине џез извођача и репера да импровизују музику док леже у fMRI  (функционална магнетна резонанца) машине како би видели које области њиховог мозга реагују. Испоставило се да је највећи део њих показао изузетну мождану активност готово у свим кортексима мозга.

Друга истраживања бавила су се позитивним утицајем музике у односу на жанр који нам одговара и који волимо. Тако је више студија открило да музика коју не волимо може и да нас узнемири и изазове негативна осећања. Са друге стране, потврђено је и да одабрана музика има веома велики позитиван утицај на ментално здравље младих људи и када уче, и када спавају, и када се разбуђују.

Предлози песама које могу да задовоље универзалне укусе и улепшају нам јутро и дан

Постоје стотине и стотине добрих песама које као да су створене да би нас „размрдале“, брже одвојиле од кревета и снабделе позитивном енергијом за дан који смо управо започели. У том изобиљу лепих нота, тешко је издвојити оне које би биле најбоље за добро јутро.

Избор зависи и од личног музичког укуса. Ипак, психолози који се баве музикотерапијом потрудили су се да направе листу песама које вам пре свега неће сметати без обзира на то шта је ваша музичка „шоља чаја“.

Све ове песме покрећу позитивне емоције, радост, потребу да будете у покрету или чак и да заплешете. Разлог је једноставан: показало се да се при слушању појачано луче хормони задовољства и среће (допамин, серотонин, окситоцин).

#1 What a Wonderfull World (Louis Armstrong)
#2 Happy (Pharrell Williams)
#3 Walking On Sunshine (Katrina & The Waves)
#4 Sun is Shining (Bob Marley)
#5 Ain’t no Mountain High Enough (Marvin Gaye & Tammi Terrell)

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке