Научници тврде да није важно само да ли пијемо кафу или колико кафа дневно попијемо, већ је много важније доба дана када пијемо кафу.
Јутарња кафа показала се као бољи заштитиник срца и чувар од кардиоваскуларних болести у односу на све остале шољице црног напитка које се испијају током дана. Према истраживању објављеном у European Heart Journal, људи који пију кафу ујутру имају мањи ризик од смрти изазване кардиоваскуларним болестима и нижи укупни ризик од смртности у поређењу са онима који пију кафу током целог дана.
Кафа смањује ризик од неких хроничних болести
Истраживање је водио др Lu Qi, председавајући HCA Regents и професор на Тулане Университy, који подсећа да досадашња истраживања показују да испијање кафе не повећава ризик од кардиоваскуларних болести, а изгледа да смањује ризик од неких хроничних болести, као што је дијабетес типа 2.
– С обзиром на ефекте које кофеин има на наша тела, желео сам да видим да ли доба дана, када пијемо кафу, утиче на здравље срца – истиче др Qi.
Студија је укључила 40.725 одраслих особа, које су учествовале у америчкој националној анкети о здрављу и исхрани (NHANES) између 1999. и 2018. године. У оквиру ове студије, учесници су се изајшњавали о врсти хране и пића које су конзумирали дневно, укључујући и да ли су пили кафу, колико и када. Истраживање је такође укључило подгрупу од 1.463 особе од којих је затражено да попуне детаљан дневник хране и пића за целу недељу. Истраживачи су успели да упореде ове информације са подацима о смрти и узроку смрти у периоду од 9 до 10 година.
Јутарња кафа за 16 одсто смањује ризик од смртности
Око 36 одсто људи у студији пили су јутарњу кафу, што значи да су примарно пили кафу пре подне, 16 процената њих је пило кафу током целог дана (ујутро, поподне и увече), а 48 одсто испитаних нису пили кафу. У поређењу са људима који нису пили кафу, они који пију јутарњу кафу имали су 16 одсто мање шансе да умру од било ког узрока и 31 проценат мање шансе да умру од кардиоваскуларних болести. Међутим, није дошло до смањења ризика за оне који пију кафу током целог дана у поређењу са онима који не пију кафу.
– Ово је прва студија која тестира временске обрасце испијања кафе и здравствене резултате. Наши налази показују да није важно само да ли пијете кафу или колико пијете, већ је важно доба дана када пијете кафу. Ми обично не дајемо савете о времену у нашим смерницама за исхрану, али би можда требало да размишљамо о томе у будућности. Студија нам не говори зашто испијање кафе ујутру смањује ризик од смрти од кардиоваскуларних болести. Могуће објашњење је да конзумирање кафе поподне или увече може пореметити циркадијалне ритмове и нивое хормона као што је мелатонин. А то, заузврат, доводи до промена у кардиоваскуларним факторима ризика као што су упални процеси и крвни притисак – наглашава др Qi.
Зашто је јутарња кафа „здравија“, односно зашто је важно доба дана када се пије кафа?
– Зашто би доба дана испијања кафе било важно? У јутарњим сатима обично долази до значајног повећања симпатичке активности док се будимо и устајемо из кревета. Тај ефекат нестаје током дана и достиже најнижи ниво током спавања. Могуће је да испијање кафе поподне или увече ремети циркадијални ритам симпатичке активности – истичу аутори.
Научници потврђују да многи људи, који пију кафу током целог дана, пате од поремећаја сна. У овом контексту, занимљиво је да кафа потискује мелатонин, важан посредник у мозгу који изазива сан.
– Све у свему, сада морамо да прихватимо значајне доказе да ће испијање кафе, посебно у јутарњим сатима, вероватно бити здравиије. Дакле, пијте кафу, али то радите ујутру – саветују научници.
Преузмите андроид апликацију.