Мистарство здравља Републике Србије на иницијативу Републичке стручне комисије за ментално здравље прогласило је јун Националним месецом менталног здравља у Републици Србији.
Ментално здравље је један од приоритета јавног здравља с обзиром на оптерећење које ментални поремећаји узрокују у здравственом, социјалном и економском смислу, нарочито у периоду глобалне пандемије вируса Ковид 19. Превенција, односно, правовремено препознавање симптома менталних поремећаја први је корак лечења и рехабилитације, истичу стручњаци.
Више од две године живота у пандемији, страх од болести, страх за ближње, губитак посла, и светска криза оставило је последице на читав свет. Не постоји особа без брига и особа којој за нормално функционисање није потребан разговор и социјална интеракција кажу стручњаци.
Пандемија COVID-19 је погоршала ситуацију јер су обустављене нормалне друштвене активности. Промене у начину на који се особа осећа или делује може бити знак упозорења на проблем менталног здравља.
Ментално здравље утиче на то како људи мисле, осећају и делују. Добро ментално здравље помаже људима да доносе здраве изборе, остваре личне циљеве, развијају здраве односе и суочавају се са стресом.
Менталне болести, односно ментални поремећаји, представљају широк дијапазон менталних стања, и настају онда када дође до значајних измена у мишљењу, расположењу и понашању.
Године живота у стресу и пандемији полако руше табу одласка код лекара. Неке проблеме човек може да реши сам, неке лакше превазиђе захваљујући саветима и помоћи ближњих. За неке му је, пак, потребна помоћ стручњака.
Округли сто о утицају пандемије коронавруса на ментално здравље
Преузмите андроид апликацију.