Почетна > Србија
Србија

Јовић: Сви државни факултети започели рад, време да се сви факултети ослободе блокада

Помоћник министра за високо образовање Александар Јовић рекао је данас да су сви државни факултети започели рад, односно поновно извођење наставе и организовање испита и оценио да је крајње време да се сви факултети “ослободе” блокада.
Фото: Градске инфо

Јовић је за Танјуг рекао да су механизми за “ослобађање факултета” у рукама ректора, декана и директора високих школа, али сматра да до тога треба да дође договором и разговором између дела студената који блокирају факултете и управе факултета.

Јовић је за Танјуг рекао да су и Факултет примењених уметности, Филозофски факултет и Факултет драмских уметности у Београду такође започели са радом, али да је још рано говорити како се настава одвија, јер је почела од понедељка.

Он је навео да ови факултети имају хибридни облик наставе у ком ће се оно што је могуће организовати у онлајн формату, док ће се практична настава организовати у неким просторијама које буду биле на располагању факултету.

“Остали факултети имају мешовит рад, неки су и даље у онлајн формату, неки су већ успели да успоставе и организовање наставе и испита у седишту установе или у објектима који су наведени у дозволи за рад, док су неки већ завршили извођење наставе другог семестра и сада су на организацији испита”, објаснио је он.

Јовић је изјавио да ФДУ и Факултет примењених уметности још нису добили квоте за упис нове генерације студената, и додао да се размишља о томе да се измени одлука Владе Србије о броју буџетских места за упис у прву годину студија за 2025/2026 годину.

Коментаришући то што Филозофски факултет за идућу недељу планира пријемни испит, иако још нема квоте за упис, Јовић је рекао да је могуће организовање пријемних испита без буџетских квота, али да то значи да студенти ризикују да могу да буду само самофинансирајући студенти, а не и на буџету.

“Тек када држава одреди квоте могуће је радити упис буџетских студената”, рекао је Јовић и додао да термине организовања пријемних испита дефинише сваки појединачни универзитет за себе.

“Универзитет у Београду је одлучио да то буде следеће недеље за све факултете, укључујући и Филозофски факултет, иако постоји ризик да ти студенти на крају не буду буџетски”, додао је он.

На питање да ли је спашена академска година и зашто су мишљења и међу професорима подељена па неки тврде да се може надокнадити све, док неки сматрају да ће квалитет знања бити толико лош да ће се последице блокада тек видети, Јовић је рекао да је у овом тренутку немогуће предвидети све последице блокада јер оне јако дуго трају, и напоменуо да је тешко осам месеци сажети у неколико недеља до почетка следеће академске године у новембру.

Јовић је додао да иако ће све бити урађено на уштрб квалитета знања, свакако је боље потрудити се и радити дуже како би се надокнадило пропуштено.

“Сигурни смо да ће се наставно особље понашати одговорно како би испоручили све што је неопходно студентима, и како би им омогућили да дођу до знања, нових вештина на најбољи могући начин имајући у виду околности у којима се настава сада одвија”, оценио је он.

Одговарајући на питање који модели за полагање пријемних испита постоје и шта ће се догађати на факултетима на којима блокадери не дозвољавају улазак у зграду факултета, Јовић је рекао да је за полагање пријемног испита увек неопходна физичка присутност, али да организовање пријемног испита може бити и ван факултета.

Додао је да то није ништа ново и не захтева измену закона или било какву сагласност Министарства просвете.

И ранијих година су се пријемни испити организовали у објектима који су за то погодни, а који се не налазе у самом седишту установе, навео је Јовић и додао да они факултети који због физичке блокаде не могу да приступе самој згради, пријемне испите могу да организују у другим просторима.

Директор Фонда за науку Ненад Филиповић изјавио је данас да је за спас академске године и повратак у нормалну на факултетима, онлајн настава далеко боља опција него без наставе.

Филиповић је за Танјуг рекао да од факултета до факултета зависи да ли ће успети да надокнаде све пропуштено, као и од облика наставе, односно да ли се ради о теоријској или практичној настави.

Како је навео, практична настава може да се надомести на тај начин што ће се део практичне наставе одрадити у наредним недељама до почетка следеће академске године.

На питање како се факултети сналазе са организовањем испита с обзиром на то да су студенти у блокади и грађани који их подржавају јуче поново покушали да спрече одржавање испита за студенте Правног факултета у Новом Саду на Новосадском сајму, Филиповић је рекао да држава има начин да заштити студенте који желе да заврше факултет и треба да реагује и обезбеди несметано полагање испита делу студената који жели да полаже испите.

Филиповић је оценио да се тензије полако смирују и да протести јењавају с обзиром на то да се на универзитетима у Крагујевцу, Нишу и Новом Пазару колоквијуми и испити одржавају уз минимално протеста.

На питање шта ће се догађати на факултетима на којима блокадери не дозвољавају улазак у зграду факултета, Филиповић је истакао да пријемни испити морају не неки начин да се одрже или у просторијама факултета или неким другим просторијама.

“И до сада су неки пријемни испити били ван просторија факултета, као што је било на ЕТФ-у и ФОН-у. То је нешто што такође може да се обезбеди без неких већих проблема”, рекао је он.

На питање да ли је једино решење за “ослобађање” факултета то да се блокадери избаце из зграде како је то урадила председница Академије Високе школе за електротехнику и рачунарство, Филиповић је рекао да то није једино решење, већ да је неопходно доћи до мирног решења уз успостављање дијалога.

“Свако индивидуално реагује на одређени начин. Ја апелујем да како год да буде, да се насиље и сила не употребљава као што није ни до сад”, поручио је он.

Вучевић: Иза скупа испред моје зграде стоје Мариника Тепић и Бојан Пајтић

 

Преузмите андроид апликацију.