Почетна > Србија
Србија

Јонев: Деца су спремна да иду веома далеко због лајкова и пратилаца

Експерт за сајбер безбедност, Катарина Јонев, истакла је данас да је много сведочанстава ових дана како су деца спремна да иду веома далеко због лајка, прегледа и пратилаца.
Фото: Freepik

„То је нажалост истина, јер у том интернет друштву битно је да добијете што више лајкова и да вас неко назове инфлуенсером“, рекла је она за Танјуг.

Напоменула је да се истовремено заборавља да и интернет спада у јавни простор, где треба да постоји одговорност за све изречено, али да деци та одговорност очигледно није пренета.

„Нисмо деци поставили правила игре, односно упознали их са културом понашања на интернету и друштвеним мрежама, као и да на правилан начин користе сајбер простор“, рекла је Јонев.

Она наводи и да прича о забрани интернета и друштвених мрежа „једноставно не пије воду“, јер то је један од највећих цивилизацијских успеха.

„Интернет је једна глобална енциклопедија и начин да комуницрамо и послујемо, али проблем је то што деци дозвољавамо да проводе до девет сати дневно и да тамо гледају неке разноразне људе и лоше узоре, као и да губе време играјући игрице“, рекла се она.

Како истиче, не може да се очекује да дете које „игра пуцачке игрице три-четири сата сваког дана, после може да се игра са медведићима и да црта цветиће“.

„У том случају постаје нормално у његовом малом мозгу да се понаша на начин који је апсолутно неприхватљив“, навела је она.

Поручила је да је прави тренутак да родитељи преузму одговорност када је интернет у питању.

„Интернет је важан део њихових живота, хтели да признамо или не, и од нас родитеља морају да добију основна знања која се тичу правног и културног коришћења тог простора“, наводи она.

Како је напоменула, због тога им родитељи морају бити пример, што значи да морају да се едукују што више.

„Када гледамо све што се дешава након трагедије на друштвеним мрежама у светлу едукације, осећам се као веома пораженом, јер се већ седам година бавим тиме како би указала на тај негативни аспект интернета и друштвених мрежа када је у питању безнедност наше деце, али као да велики број људи то није чуо, мислио да се шалимо и тежимо сензационализму, па да децу треба да оставимо на миру“, оценила је Јонев.

С тим у вези, поздравила је хапшење инфлуенсера Вука Вица у Новом Саду, чији је видео, на којем симулира убиство, послужио као инспирација, како се претпоставља, за злочин који је починио К. К. у ОШ „Владислав Рибникар“ на Врачару.

„Треба најпре поставити оно основно питање: да ли је могуће да у том младом момку нема трунчице разума, када снима такве спотове и зна колико га младих прати“, наглашава Катарина Јонев.

MUP: Nadzor rada strelišta u skladu sa merama Vlade Srbije

Преузмите андроид апликацију.