Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Језик за зубе: Лепо је што волите отворено да причате о себи, али постоје неке ствари које никад не треба откривати другима

Неке тајне треба чувати за себе.
Фото: Pexels/Sound on

Делећи делове себе, укључујући и оне несавршене, може бити начин да ојачате везе. Међутим, да ли постоје делови информација које је најбоље оставити у сенци? Понекад, да, што може изненадити људе у тренутку када смо сви удаљени неколико потеза и додира од откривања свега што желимо на друштвеним медијима.

Понекад је боље не откривати све о себи. Психолози кажу да се култура претеривања која се види на друштвеним мрежама може проширити и на интеракције у стварном животу и може бити проблематична. Др Сузан Тротер, тренер за односе, објашњава: „Постоје ризици повезани с прекомерним дељењем информација који се односе на безбедност и сигурност на различитим нивоима. Људи могу користити информације против вас на безброј начина.“

Неколико очигледних примера укључује ваш број социјалног осигурања и банковну лозинку. Међутим, др Тротер и други психолози деле и друге изненађујуће ствари које не би требало да откривате о себи.

Дајемо вам девет ствари које никада не треба открити о себи, према психолозима:

1. Претерано лични финансијски детаљи

Вероватно знате да чувате лозинку за банковни рачун приватном. Међутим, други аспекти вашег финансијског благостања – и позитивни и негативни – такође нису идеални за дељење са другима. Др Тротер каже: „Људи вас могу осуђивати због ваше финансијске ситуације или се осећати лоше ако зарађујете више од њих, што може утицати на однос.“ Расправа о финансијским питањима може вас изложити „експлоатацији или нежељеном суду“, додаје др Џоел Франк, психолог.

2. Питања интимних односа

Др Франк предлаже избегавање дељења питања интимних односа с познаницима „како би се очувала приватност и спречили непотребни трачеви“. Др Тротер додаје: „Ако се посвађате са својим партнером и кажете то блиском пријатељу, тај пријатељ може задржати ту информацију дуго након што сте ви и ваш партнер решили проблем.“

3. Ваш сексуални живот

Претерано дељење свог сексуалног живота може учинити друге људе непријатно и може утицати на ваш однос, посебно ако је ваш партнер приватнији“, објашњава др Тротер.

4. Људи које не волите

„Емоције су пролазне2, каже др Микеле Лено, психолог. „Откривање да презирете другу особу може створити непотребан сукоб. Такође можете бити означени као оговарач.“

5. Прошла траума без упозорења о окидачу

„Избегавајте разговор о прошлим траумама у лежерном окружењу како бисте дали приоритет емоционалној сигурности и спречили изазивање непријатних разговора“, каже др Франк. Ово посебно важи на радном месту или у неформалним друштвеним ситуацијама.

6. Бриге и неуспеси

„Делићи информације о вашим несигурностима, бригама, неуспесима може бити претерано дељење ако људи са којима их делите нису од поверења“, каже др Тротер. „Они могу накнадно користити те информације да вас осуде, критикују или манипулишу.“

7. Политички и верски ставови

Др Франк саветује уздржавање од дељења контроверзних политичких или верских ставова како би се одржао дијалог са поштовањем и спречили непотребни сукоби.

8. Путовање на којем сте

„Ако објавите о путовању на којем сте, људи могу видети да сте одсутни и провалити у ваш дом“, каже др Тротер. „Неопходно је бити опрезан са оним што објављујете на друштвеним медијима.“

9. Недостатак самопоуздања

„Много је боје радити на изградњи самопоуздања него разговарати о томе са другима“, објашњава др Лено.

Како да развијете филтер

Ставите се у туђу позицију: Да ли бисте желели да чујете ову информацију од других особа? Добро је поставити питање јер тада човек може да разуме да је претерао с причом.
Пронађите зашто: Запитајте се зашто делите одређене информације. Да ли тражите прихватање од других или смернице и савете?
Прво испричајте све себи: Брзи разговор са самим собом може вам помоћи да обрадите своје мисли и осећања пре него што их поделите.
Поставите границе: Постављање ограничења за себе и друге може вам помоћи да избегнете прекомерно дељење и задирање у ваш приватни простор.
Пронађите помоћ: Ако је прекомерно дељење вођено траумом или другим проблемима менталног здравља, потражите стручну помоћ како бисте научили стратегије за боље управљање овим проблемом.
Пратећи ове савете, можете боље заштитити своју приватност и очувати своје емоционално благостање.

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке