Почетна > Свет
Свет

Јеменски Хути напали Израел и најавили забрану пловидбе за Израел у Црвеном мору

Јеменски Хути саопштили су данас да су извршили нападе на Израел, да су прогласили потпуну забрану поморске пловидбе у Црвеном мору за Израел и најавили су да ће на сваку ескалацију узвратити истом мером.
Фото: Танјуг/AP Photo, File

“Снаге Хута су у стању високе приправности спремне да се супротставе свакој агресији против јеменског народа”, изјавио је данас генерал-мајор Мохамед ел Атифи, министар одбране у влади Јемена коју предводе Хути, преноси Ал Џазира.

Он је рекао да најновији талас сукоба са ционистичким и америчким непријатељем успоставља јединство фронтова и доказује “ефикасност војних операција џихада и осовине отпора непријатељу”.

Хути су овим потезима отворили нови фронт на Блиском истоку и учесталим нападима дроновима и балистичким ракетама дугог домета на Израел формално се умешали у америчко-израелски рат против Ирана.

Ова про-иранска јеменска милитантна фракција се заветовала да ће наставити нападе на Израел и на поморски саобраћај у Црвеном мору све док се рат не заврши.

Заменик министра спољних послова владе Хута Хусеин ел-Ези упозорио је раније да би Хути могли да затворе мореуз Баб ел-Мандеб код обале Јемена уколико амерички председник Доналд Трамп настави да наноси штету мировним напорима.

Мореуз Баб ел-Мандеб повезује Црвено море са Аденским заливом и кључна је пловна рута за трговачку флоту која плови у правцу Суецког канала.

Анкета: Већина Британаца не жели да укине овлашћења из Брегзита

 

Преузмите андроид апликацију.