Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Једноставни кораци за најбезбедније уклањање крпеља са коже

Крпељи су штеточине које припадају групи зглавкара из реда Ацарина, најбројнији су у пролеће и рано лето, а могу се наћи и у рану јесен.
Фото: Pixabay/Catkin

Ако се на време не уклоне са коже појединца, могу изазвати озбиљне болести, као што су енцефалитис или Лајмска болест. Ево како се можете заштитити од негативних последица.

Са доласком топлијег времена све више времена проводимо на отвореном, у шумама, ливадама и другим травнатим површинама.

Боравак у природи је одличан начин да се рекреирате и опустите од свакодневног стреса, али крије и замке које могу бити лоше по здравље.

У пролеће и рано лето посебно треба пазити на крпеље. Ови паразити воле влажна места, а у природи се најчешће могу наћи у високој трави и жбуњу.

Али имајте на уму да крпељ може ходати по телу и до шест сати пре него што пронађе место за гнездо.

Самопреглед је најважнији

Пре изласка у природу потребно је применити специјализована средства против крпеља, а након боравка на отвореном препоручује се туширање и детаљан преглед длаке и коже целог тела. Посебно обратите пажњу на места која задржавају влагу, попут пазуха, препона, коже стомака и иза уха. Ако нађете овог уљеза на својој кожи или кожи ваше деце, немојте паничити. 

Једноставни кораци за уклањање крпеља:

Узмите пинцету за вађење крпеља и њоме посегните што дубље уз ивицу коже да бисте га ухватили за „главу”. Иако можете користити и класичне пинцете, у апотекама можете пронаћи специјалне пинцете за њихово скидање са коже, које су лакше за коришћење. Окрените пинцету у смеру супротном од казаљке на сату док не уклоните целог крпеља.

Након уклањања крпеља дезинфикујте место уједа, залепите га фластером и пратите да ли приметите промене на кожи. У случају да кожа поцрвени, одмах се обратите свом лекару опште праксе.

Пинцету треба дезинфиковати антисептиком и нежним повлачењем крпеља извући из коже. Будите стрпљиви јер цео процес може да потраје и до 10 минута. Ако остане део крпеља, он ће у већини случајева изаћи сам.

У случају изузетно ретких локалних инфекција на месту ињекције или појаве раних симптома лајмске болести, помоћ првенствено треба потражити од лекара примарне здравствене заштите, који ће одлучити о потреби даљег упућивања инфектологу.

Како рибе дишу под водом?

Преузмите андроид апликацију.