Јодна бања у Новом Саду лоцирана је на углу улица Футошке и Николе Тесле, уз сам Футошки парк. Настала је случајно, приликом бушења артешког бунара за потребе снабдевања града пијаћом водом. Тада је избила топла, минерална, јодна вода, температуре 24,6°С, чија је лековитост касније анализирана и потврђена.
Почетак рада Варошког јодног купатила, као организоване здравствене установе, када је добила одобрење за почетак рада и статус лековите бање, сматра се 1910. Тим чином је и Нови Сад постао бањско место.
Први управник био је новосадски лекар и балнеолог др Вилхелм Вилт, који је иницирао да Јодна бања добије званичан статус лековите бање и испословао је царско одобрење. Он је био и главни иницијатор зидања данашње зграде.
Управо на Вилтов предлог 1908. године почиње градња прелепе зграде која је рађена у сецесионистичком стилу, а по пројекту будимпештанског архитекте Имре Франчека.
Зграда сложене основе у облику слова Т која је тада, али и данас остала толико упечатљива по својој лепоти, управо због тога је доприносила популарности овог места.
Репрезентативном изгледу главне и дворишне фасаде допринела је богата пластична декорација. Изнад главног улаза и око њега налазе се атика са окулусом уоквиреним венцем, две нимфе, рибе, са обе стране по једна картуша са годином почетка и завршетка градње.
Над централним делом зграде је четворострана купола са лантерном, фланкирана двема мањим, завршеним профилисаним шиљцима.
Централно здање има један централни и два бочна ризалита, а купола у средини се складно уклапа са две симетрично постављене бочне.
У главни хол се улази путем пространих степеница. Зграда Јодне бање окружена је пространим парком.
Већ почетком 20. века, бањска служба радила је пуном паром и важила је за зграду са високим нивоом професионалности.
Постављена су била три базена са хладном и топлом водом, тушеви и каде.
Колико је ово лечилиште било популарно најбоље говори податак да је Јодна бања у периоду између два светска рата привлачила и више од 1.500 посетилаца дневно, а у овде су се личили и Лав Толстој и Рабиндранат Тагоре.
Баш на овом месту је 1957. године одлучено да се оснује Центар за мединицинску рехабилитацију. Самим тим се може рећи да Јодна бања постала претеча медицинске рехабилитације на подручју Војводине.
Данас се у Јодној бањи налази Специјална болница за реуматске болести, савремена реуматолошка болница и једина специјализована установа ове врсте у Војводини.
Ова установа бави се дијагностиком, лечењем и рехабилитацијом свих облика реуматизма, захваљујући савременој дијагностичкој опреми, али и великом броју реуматолога.
Kuća u kojoj se nekada nalazila čuvena novosadska kafana „12 apostola“ (FOTO/VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.