Прва среда у години је стигла! У нашем граду нема баш пуно дешавања данас, и можда то и није тако лоше јер смо свим помало уморни од провода и славља. Данас ја дан када можда треба да урадимо нешто што или никада нисмо или давно нисмо урадили.
Шта никада у животу нисте урадили, а толико сте желели?
Можда је данас дан када треба да изађете из своје зоне комфра и урадите нешто о чему маштате и размишљате већ неко време.
Питали смо неке од Новасађана шта никада нису урадили, а јако желе да ураде? И добили смо разне одговоре. Ми смо издвојили само неке од одговора и истражили за вас на којим местима жеље могу да постану стварност у Новом Саду.
Да ли у Новом Саду има места на којима никада нисте били? Да ли постоје просторије у које никада нисте ушли? Да ли постоје активности којима се никада нисте бавили? И установе у којима давно нисте били.
Сигурни смо да има.
„Escape room“ је једна од ствари за коју су нам Новосађани рекли да желе јако да ураде. Неки чак нису ни знали да у нашем граду постоји „Escape room“. За све вас који се можда питате какав је то вид забаве, не брините објаснићемо вам.
„Escape room“ игра је одличан начин да проведете квалитетно и забавно време са својом породицом и пријатељима. Изађите из свакодневнице и закорачите са вашом дружином у једну авантуру у којој ћете се наћи у потпуно другачијој улози. Ова игра је искутво које ћете дуго препричавати. Након завршетка игре једва ћете чекати да одиграте наредни „escape room“.
У градовима широм света, „escape room“ игре су једна од најбоље оцењених туристичких атракција. Они који су заљубљени у овај концепт у сваком граду који обилазе обавезно провере које су најбоље рангиране собе на Tripadvisor-u и Google-у и обавезно морају да одиграју барем једну собу.
У Новом Саду има „escape room“ игара на пар локација.
Viper Escape Room на две локације и 9 соба за игру
- Руменачка 1, угао Руменачке и Браће Поповић
- Ђорђа Никшића Јохана 13
4Room, 4 собе за игру
Следећа ствар за коју су Новосађани рекли да никада нису, а толико желе је наравно скок из авиона падобраном.
Падобранство се на листи екстремних спортова високо котира. Намењен је свима (осим деци млађој од 16 година) који су жељни адреналина и искуства који ће памтити цео живот. У Новом Саду то можете урадити у „Skydiving“ Нови Сад центру који се налази на Ченеју.
Уколико имате одређена питања везана за падобранску обуку добродошли сте да им их поставите.
Екипа из тима „Skydiving“ће вам одговорити на сва ваша питања и упути вас у цео процес падобранске обуке. Изађите из зоне комфора, посетити их ових дана и остварите свој животни сан.
У новосадском аеро клубу „Skydiving“ постоји могућност тандем скока. То значи, да почетник скаче са привезаним инстрктором за себе и притом користе исти падобран. Овакав вид падобранског скока не захтева никакву озбиљнију припрему.
Следећа жеља и потајна патња Новосађана је нећете веровати „zip line“.
„Zip line“ је замишљен као адреналинска авантура преласка са једне тачке до друге „летећи“ кроз ваздух прикачен на сигурносну сајлу.
„Zip line“ се некада користио за превоз људи и хране преко река и неприступачних терена, тамо где није било могуће изградити мост или други прилаз. Данас се зип лине највише користи у адреналинско-забавне сврхе.
Нагиб омогућава учеснику да га гравитација повуче дуж зип линије до циља. Током ових тура, учесници могу да истражују природне лепоте из птичије перспективе.
И толико вас је мислило да за остварење ове жеље морате ићи на други крај свету у неку џунглу. Не брините, не морате, морате само да се организујете и одете до Фрушке горе.
На простору испод Врдничке куле у близини Етно комплекса Врдничка кула отворен је „Аdventure park“.
Парк је у вијугавом спусту од 450 метара, са преко 30 платформи за савлађивање 30-ак смерова различите тежине и висинске разлике од преко 50 метара. Деца млађа од 15 година и висине ниже од 160 центиметара не могу да користе адреналин парк.
„Zip line“ на Фрушкој Гори, који креће са Змајевца ка Врдничкој кули, у дужини је од 1300 м, савладавајући висинску разлику од 120 м крећући се брзинама и до 80 км/х. Зиплине на Фрушкој Гори други је по величини на Балкану. Дужи се налази само Хрватској, на Плитвицама.
А признајте колико сте пута били на Тврђави и никада нисте ушли у музеј.
Музеј града Новог Сада је музеј комплексног типа посвећен прикупљању, заштити, презентацији и интерпретацији вишеслојне и мултинационалне културне баштине са простора Новог Сада и подручја која му гравитирају.
Изложба Нови Сад од 18. до 20. века на јединствен начин пружа могућност посетиоцима Музеја града Новог Сада да се упознају са предметима ликовне и примењене уметности из Одељења за културну историју. Доспели из богатих новосадских колекција и породичних заоставштина током претходних деценија, изложени експонати приказују развој града од 18. до средине 20. века и, на тај начин, илуструју начин живота и културу становања Новосађана.
Поред ове изложбе можете посетити и следеће садржаје и изложбе:
- Подземне војне галерије
- Збирка стране уметности
- Спомен збирка Јован Јовановић Змај
- Завичајна збирка Сремски Карловци
- Велики ратни бунар
Сигурни смо и да сте и поред Галерије Матице српске прошли сто пута и никада нисте ушли да видите шта се дешава унутра. Предлажемо вам да посетите Галерију Матице српске и погледате неку од занимљивих изложби које је ова установа приредила, нећете се покајати.
Поред Сталне поставке Галерије Матице српске, можете уживати у изложбама Урош Предић. Живот посвећен лепоти и уметности и Новосађани бирају, као и Соби за препуштање уметности.
Стална поставка XVIII, XIX и XX века
Стална поставка води вас на путовање кроз српску уметност од тренутка настанка првих икона мајстора зографа у XVIII веку, па све до модерниста XX века који су преиспитали и довели у питање значење слике.
Уз слободно кретање кроз векове и стваралаштво познатих српских уметника, осетите дух прошлих времена и сазнајте све оно што до сада нисте знали о српској уметности.
Урош Предић. Живот посвећен лепоти и уметности
Изложба Урош Предић. Живот посвећен лепоти и уметности обухвата преко 140 експоната ‒ више од 100 Предићевих дела, документарну грађу о уметниковом животу, његове портрете које су начинили пријатељи уметници, као и документарни филм у режији Блажа Поповића.
Под Галеријским кровом окупила су се уметничка дела из различитих колекција из земље и иностранства која ће публици пружити увид у животне, стваралачке и тематске просторе Уроша Предића. Кроз неколико целина: анегдотски и социјални жанр, религиозно сликарство, портрети, теме из националне историје, везе са Матицом српском, представиће се Предићева основна тематска опредељења.
Међу изложеним сликама су и оне кључне, најпознатије: Девојка на студенцу, Косовка девојка, Надурена девојчица, Весела браћа, Сироче на мајчином гробу, Херцеговачки бегунци и многе друге.
Новосађани бирају
Полазећи од чињенице да град обликују грађани, њихово порекло, наслеђе, навике и опредељења, а да музеј јесте место колективног памћења који сакупља и чува различите животне приче појединаца, у Галерији Матице српске су одлучили да отворе своју колекцију и понуде је суграђанима, да кроз уметничка дела у њиховом простору испричају причу о себи и свом граду.
Ради се о Новосађанима актерима у различитим областима културе, образовања, науке и привреде, различитих националности и вероисповести и који као такви показују разноликост својствену Новом Саду.
Изложба је прича Новосађана о њиховом животу, детињству и жељама рефлектована кроз одабрана дела из Галеријског депоа.
Соба за препуштање уметности
Како би боравак и искуство уживања у уметности учинили јединственим, у оквиру Сталне поставке Галерије Матице српске очекује вас и Соба за препуштање уметности. У синергији уметности, звука, простора и светла, имаћете прилику да будете сами са уметничким делом и да га доживите на вама својствен начин.
Током јануара очекује вас цртеж Уроша Предића, Двоструки портрет др Милана Савића који прати аудио запис описа цртежа, тако да је овог пута Соба за препуштање уметности прилагођена особа за оштећеним чулом вида.
Ако више волите природу од затвореног простора онда данас идите у шетњу. Што да не лепо је време и данас, прошетајте до Каменичког парка, сигурни смо да дуго нисте били тамо.
Каменички парк је нaјвећи и нaјстaрији пaрк у Новом Сaду простире се нa 33 хектара површине и од 2008. године је стaвљен под зaштиту кaо знaчaјно природно добро.
Уживајте!
Преузмите андроид апликацију.