Неодлучност се сматра непожељном особином, али истраживања показују да она може довести до паметнијих одлука.
Размишљате шта да наручите у кафићу, на послу не знате како да решите проблем на најбољи начин, желите да одете на одмор, али не можете да одлучите где… Ако разумете о чему причамо о, нисте сами: ово је уобичајена особина.
Док ће неки донети одлуку у секунди, други ће се борити са опцијама. Исто тако, ова особина може да доведе до анксиозности, али и да има позитиван утицај – штити нас од честих грешака, а када таква особа једном донесе одлуку, често је много паметнија. Стручњаци кажу да је паметније размислити пре доношења одлуке него пребрзо закључивати.
Постоји и начин да се измери колико сте неодлучни, а истовремено је потребно да одговорите на питања на која дате одговор од 1 (не слажем се) до 5 (потпуно се слажем):
- Покушавам да одложим доношење одлука
- Имам проблема са планирањем слободног времена
- Често се бринем да ћу донети погрешну одлуку чини се да одлучивање о безазленим стварима одузима превише времена
Користећи овај графикон, психолози су показали да је претерана неодлучност често производ перфекционизма. Перфекционисти се плаше да са погрешном одлуком долази и срамота, па ће често одлагати доношење одлуке док не буду сигурни да је одлука исправна.
Фрустрација коју доноси одуговлачење може бити препрека за срећу, они који имају високу оцену на поменутом упитнику мање су задовољни животом.
Преузмите андроид апликацију.