Rotavirus je čest uzrok gastroenteritisa, koji se često naziva stomačni grip, virus je koji napada želudac i creva.
Izaziva povraćanje i dijareju, posebno kod beba i male dece. Infekcije su česte tokom zimskih i prolećnih meseci, posebno u dečijim kolektivima.
Znaci i simptomi rotavirusa uključuju groznicu, mučninu i povraćanje, grčeve u stomaku, česte, vodenaste dijareje.
Pored problema sa crevima, mogu se javiti i respiratorni problemi, kao što su kašalj i curenje iz nosa. Međutim, kao i kod svih virusa, neke rotavirusne infekcije izazivaju malo ili nimalo simptoma, posebno kod odraslih.
Ponekad je dijareja kod dece toliko jaka da može da izazove dehidraciju koja je izuzetno opasna, a uobičajeni znaci dehidracije su žeđ, umor, nervoza, vrtoglavica, suva usta i jezik i retko mokrenje. Koliko je zarazan rotavirus? Virus se nalazi u stolici (fecesu) zaraženih ljudi i lako se širi.
Deca se mogu zaraziti stavljanjem prstiju u usta nakon dodirivanja kontaminirane površine.
To se obično dešava kada ne perete ruke, posebno pre jela i posle korišćenja toaleta. Deca mogu da obole i ako jedu hranu ili piju vodu koja sadrži virus, pa je veoma važno da osoba koja sprema hranu redovno pere ruke.
Kako se dijagnostikuje rotavirus?
Lekari obično mogu utvrditi da li neko ima stomačni grip po simptomima i nisu potrebni testovi. Ako je dete veoma bolesno ili ima krv ili sluz u stolici, može se uraditi test stolice da bi se proverilo da li ima rotavirusa i drugih klica koje izazivaju dijareju. Vaš lekar može naručiti test urina ili krvi da proveri vaše stanje i dehidraciju.
Kako se leči rotavirus?
U slučaju dehidracije, bebama i maloj deci će možda biti potrebno bolničko lečenje i infuzija kako bi se nivoi telesne tečnosti i soli vratili u normalu. Većina starije dece može se lečiti kod kuće.
Kod kuće?
Deca sa dijarejom, koje ne povraćaju , mogu da nastave da jedu i piju kao i obično, ako im odgovara. Trebalo bi da pijete puno tečnosti da biste sprečili dehidraciju. Deca sa blagom dehidracijom trebaju: Često da piju male količine rastvora za oralnu rehidrataciju. Izbegavajte voćne sokove, sokove i energetska pića jer mogu pogoršati dijareju.
Ako imate bebu i beba često ne povraća, nastavite da dojite ili dajte adaptirano mleko. Kada vaše dete počne da se oseća bolje, smanjite njegovo uzimanje rastvora za oralnu rehidraciju i povećajte unos uobičajene hrane i pića.
Da li se rotavirus može sprečiti?
Dobro i često pranje ruku, posebno nakon korišćenja toaleta i pre jela, najbolji je način da sprečite infekciju rotavirusom. Deca sa rotavirusom treba da ostanu kod kuće dok probavne smetnje ne prestanu.
Ako sumnjate da je vaše dete u opasnosti od dehidracije, pozovite lekara. Takođe, ako dete ima vrtoglavicu, pospanost, povišenu temperaturu, krv u stolici ili povraćanje duže od 24 sata, ili se dijareja ne „povlači“ ni posle nekoliko dana.
Preuzmite android aplikaciju.