Почетна > Србија
Србија

Један од најамбициознијих европских анимираних филмова „Сељаци“ настаје у Београду (ВИДЕО)

Представници студија „Лумина“ у Београду, у коме настаје нови дугометражни анимирани филм „The Peasants / Сељаци“ редитељке Дороте Кобиела, били су данас домаћини представницима медија.

Реч је о веома захтевном пројекату који се реализује у копродукцији три земље – Пољске (кућа „Breakthu“), Литваније („Art Shot“) и Србије („DigitalKraft“), уз подршку Филмског центра Србије.

Филм важи за један од најамбициознијих европских анимираних оставрења.

Редитељка Дорота Кобиела је афирмисана по чувеном филму „С љубављу, Винсент“ (Loving Vincent, 2017), изузетно занимљив трилер о мистерији живота и смрти сликара Винсента Ван Гога, који је био номинован за Оскара, Златни глобус и БАФТА награду за најбоље анимирано остварење.

Како је објаснила продуценткиња Јелена Ангеловски испред куће „“ДигиталКрафт“, за Танјуг, реч је о заиста великој продукцији, која је укључила и један део снимања у Украјини, граду Кијеву, у веома отежаним условима, услед рата са Русијом.

Иначе, „Сељаци“ је прво снимљен као играни филм, а онда се према том пројекту осликава кадар по кадар комплетна анимација, да би резултат био анимирано остварење, у том стилу као „Loving Vincent“.

Према њеним речима, био је расписан конкурс за реализацију овог пројекта, добили су чак 300 пријава, од којих је тестирано 200 сликара, а у процес стварања је ушло њих 80.

Од тог броја сада је у послу 22 домаћих сликара који раде на филму „Сељаци“, а како је објаснио српски продуцент Иван Прибићевић, осим што су уметнике бирали по таленту и квалитету, важна им је била и њихова брзина, изузетно пресудна за овако захтеван пројекат.

Прибићевић је истакао да њихова кућа „ДигиталКрафт“ примарно ради пост-продукцију специфичне адаптације „паинтинг“ анимације, баш као у оквиру наслова „Loving Vincent“.

Погледајте како се праве овакви филмови:

„Анимирани филм „Сељаци“ се реализује у духу академског реализма, како је основна идеја и концепт, док је филм „Loving Vincent“ био више рађен у прецизности према стилу Ван Гога“, објаснила је Јелена Ангеловски.

Фото: PrtSc/YouTube/BreakThru Films

Она је открила да је сам процес сликања кренуо почетком 2020. године, да је цео филм готово комплетно осликан након три и по године процеса рада.

Премијера филма је планирана прво у Пољској за октобар или новембар, и онда ће бити у Литванији и Србији.

Како је приближио сам развој филма продуцент куће „ДигиталКрафт“ Иван Прибићевић, сви сликари у студију „Лумина“ нису професионални аниматори, већ искључиво сликари, што је било и неопходно за овај ангажман.

Кроз студио са 14 простора за сликање спроводили су супервизори и сликари Бисерка Петровић и Владимир Винкић.

Након успеха претходног филма „Loving Vincent“, који је зарадио чак 42 милиона долара на благајнама, филм „Сељаци“ ће бити произведени у истој техници сликања која је освојила срца фанова широм света.

Прича је заснована на истоименом роману (1904) пољског књижевника Владислава Рејмонта (1867-1925), који је добио Нобелову награду.

„Тренутно имамо 18 активних сликара који су наравно прошли комплетно тестирање код нас. Ми смо овде у студију „Лумина“ заправо мост, контакт са Пољском, као главном продукцијом, и они имају детаљан увид шта је све урадјено на дневном нивоу. Како већ имам искуство као сликар на филму „Loving Vincent“, овде се свакако све ради брже у односу на тај пројекат“, рекао је за Танјуг супервизор сликања Владимир Винкић.

Он је објаснио за Танјуг да је филм о Ван Гогу радјен баш у стилу самог холандског сликара, пратећи његов стил стваралаштва пост-импресионизма, док се остварење „Сељаци“ осликава у академском реализму наших уметника Уроша Предића и делимично Паје Јовановића.

Филм „Сељаци“ је трагична прича о сељанки Јагни која је била приморана да се уда за много старијег, богатог фармера Борину, упркос искрене, праве љубави према његовом сину Антеку.

Временом, Јагна постаје предмет зависти и мржње сељана и мора да се бори да сачува своју независност.

Смештен у пољском селу на прагу 19. и 20. века, драматични преокрети ове приче повезани су са променама годишњих доба, тешким радом на пољима и традиционалним локалним празницима.

Сликар на пројекту Давуд Турковић је рекао Танјугу да му је веома занимљиво да ради на пројекту где заправо осликава већ снимљен играни филм као веома јединствено искуство.

Турковић је дипломирао сликарство у Новом Пазару, мастер у Крагујевцу, док ради докторски на ФЛУ у Београду, те истиче да није сањао да ће добити овако значајну шансу да реализује комплексан пројекат, баш анимирани филм.

„Јесте веома захтевно, прецизно, има пуно детаља, пипаво је, и јако ми прија процес рада. Имали смо тренинг у трајању од пуне три недеље. Много тога сам научио. Први пут се ради код нас овакав пројекат. Према плану требало би да завршимо сликање филма до краја јула“, рекао је сликар Турковић и додао да је сама радња филма упућена на главне јунаке, али да се онда ствара једна шира слика, друштвено уређење, религија, приказује начин живота сељака у то доба.

Тако се прича о несрећној љубави, стигматизацији жене, љубавном троуглу, из микроплана шири у макроплан.

Овај јединствени микросвет руралне заједнице је јасан повод да се исприча универзална и актуелна прича о трагичној љубави и животу у малој заједници, где правила и традиција диктирају свачију улогу. Искорак од онога што се од људи очекује могло би да резултирамисмевањем или чак одбацивањем, какву је судбину доживела јунакиња романа – филма.

„После година рада на филму о Винсенту Ван Гогу, осетила сам снажну потребу да испричам причу о женама, да покажем њихове борбе, њихову страст и снагу“, записала је у својим белешкама Дорота Кобиела, сценариста и редитељ будућег филма „Сељаци“.

Spilberg: Dru Barimor kao 6-godišnjakinja mislila da je ET (Iti) pravi vanzemaljac (FOTO/VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.