Тренутна разлика између два сектора јавног и приватног није онако велика колико је била до пре неколико година, каже Слободан Цвејић, професор на Филозофском факултету у Београду.
Запослени у јавном сектору овог августа примили су плату која је у просеку вредела 78.285 динара.
Око 4.000 динара мање просечно су зарадили сви остали који раде ван јавног сектора (74.034 динара), док су предузетници, најновији су подаци Републичког завода за статистику, у августу на рачуну имали 38.983 динара.
Јаз међу платама чак постоји и међу онима који раде у јавном сектору, па се тако у државним и локалним предузећима плате разликују, и то за нешто више од 20.000 динара.
Та разлика у примањима, а посебно када је реч о предузетницима, може се, између осталог, објаснити тиме што су предузетници често особе са нижим квалификацијама, сматра социолог Слободан Цвејић, професор на Филозофском факултету у Београду.
„Плате у приватном сектору су по правилу ниже само у Србији и у неким другим државама са такозваним државним капитализмом. Тренутна разлика између два сектора и није онако велика колико је била до пре неколико година. Ипак, посебно низак просек код предузетника је резултат више чинилаца: предузетници су обично једна особа и не исплаћују себи плате него једноставно убиру приход. Друго, често имају нижу квалификацију“ набраја проф. Цвејић.
Преузмите андроид апликацију.