У четвртак, 11. априла у 18 часова, у Музеју савремене уметности Војводине биће организовано кустоско вођење кроз изложбу „New Era: уметнички дискурси о друштвеним и климатским променама“ уз присуство уметника и уметница: диСТРУКТУРА, Марија Марковић и Adrienn Újhazi.
На изложби су представљени радови 12 уметника/ца и уметничких група из БиХ, Хрватске, Србије и Словеније које се у својим стваралачким праксама доследно и дугорочно посвећују односу између човека и природе, дајући уметнички коментар и одговор на једну од најактуелнијих тема савременог друштва – екологије, климатских и друштвених промена и очувања животне средине.
Кустоси изложбе су Младен Бањац (МСУРС), Miha Colner (ГБЈ) и Сања Којић Младенов (МСУВ), а уметници/це чији су радови изложени су Игор Бошњак, Исидора Бранковић, диСТРУКТУРА, Јован Дошеновић, Дејан Марковић, Марија Марковић, ДНЛМ, Бојан Мрђеновић, ПЛАТЕАУРЕСИДУЕ, Хелена Тахир, Никола Томић, и Adrienn Újhazi.
Изложба је резултат пројекта који реализују Музеј савремене умјетности Републике Српске из Бањалуке, Музеј савремене уметности Војводине из Новог Сада и Галерија Божидар Јакац – Музеј модерне и савремене уметности из Костањевице на Крки.
Овај заједнички подухват је подржан од стране Бритисх Цоунцил-а, и део је пројекта „Култура и креативност за Западни Балкан“ (CC4WBs). CC4WBs је финансиран од стране Европске уније, а има за циљ унапређење дијалога на Западном Балкану кроз јачање културног и креативног сектора и развијање његовог потенцијала за друштвено-економски утицај у овом региону.
Изложба „New Era“ конципирана је на начин да буде представљена у Новом Саду, Бањалуци и Костањевици на Крки чиме се наставља вишегодишња успешна сарадња између ових институција које граде динамичну савремену уметничку сцену у региону.
Одабрана дела доносе суштинско промишљање људске интервенције на животну средину и друштвених појава које утичу на климатске промене те дају посебан увид на еколошке проблеме из аспекта савремене уметности.
На овај начин покренута су питања друштвене одговорности приказујући широк спектар еколошких тема – од међусобне интеракције живих организама и њихових заједница до њихове интеракције са животном средином.
Теме којима се уметници/це баве су универзалне и првенствено се односе на уништавање животне средине, подизање свести о климатским и друштвеним променама, проблеме које доносе савремене технологије, као и на њихов утицај на друштво и појединца.
Изложба је отворена за посетиоце до 12. маја 2024. године.
Преузмите андроид апликацију.