Јавне набавке у Немачкој мање су транспарентне него у Србији, јер се цена и технички детаљи сматрају пословном тајном.
Припадници организација цивилног друштва и медија посетили су неколико државних и невладиних институција у Берлину и Бранденбургу са циљем да унапреде знање и искуства из земаља Европске уније у борби против корупције у јавним набавкама.
У Немачкој је обавезно објављивања тендера и одлуке о додели посла, друге податке немогуће је видети. Фирме се жале због промене рокова, нејасних или детаљних спецификација и зато што мисле да им је квалитет радова лоше процењен. Понекад су им тендери недовољно припремљени и тврде да се закон не тумачи исправно.
„Да су спецификације наведене ту у услузи, или донесене на послу, не тумаче закон како треба и нису технички исправне и онда често дође до спора, па фирме сматрају да то треба другачије расписати“, наводи адвокат Анес Кафеџић из Немачке мреже за набавке – Мрежа за јавни сектор.
Компликовани бирократски услови и велике процедуре онемогућавају мале фирме да учествују на тендеру, зато што немају довољно средстава и стручног кадра за припрему понуда.
„Најважнија брига наше владе у области јавних набавки јесте да обезбедимо и мањим фирмама да конкуришу и учествују. Битно је постићи тај циљ, како би се створио социјални мир и побољшала економска ситуација“, истиче Рафаел Лост, шеф одсека за компетитивну и структурну политику Министарства економије и климатске политике Немачке.
Иако немачке невладине организације тврде да су им јавне набавке недовољно транспарентне, с обзиром на то да су само у Берлину вредне око милијарду и 300 милиона евра, у државној телевизији ЗДФ кажу да извештавају о свему.
„Мислим да је то могуће урадити – извештавати о свему што пронађеш и о чему бисмо да извештавамо или објавимо. Ми немамо никаквих законских забрана и треба да извештавамо само истинито и према чињеницама и ја бих рекао да смо углавном слободни“, каже новинар ЗДФ-а Клаус Бордбек.
У Немачкој је од 1. јуна прорадио јавни Регистар о јавним набавкама где се пријављују понуђачи који крше закон. За тежи прекршај, могу добити забрану конкурисања од пет година, а за мањи – забрану до три године, уз дискреционо право наручилаца да прихвате такву понуду.
Очекује се смиривање инфлације у Србији, али могућ рецесиони шок у целој Европи
Преузмите андроид апликацију.