Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković osudila je danas potez kosovske policije da zabrani ulazak na KiM patrijarhu Srpske pravoslavne crkve Porfiriju.

„Zabrana ulaska na Kosovo i Metohiju patrijarhu Porfiriju predstavlja kršenje osnovnih ljudskih prava, kaže poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković“, rekla je Janković za RTS.
Kako je navela, građani su uplašeni i treba imati razumevanja za njihov strah.
„To je teška i opasna situacija za naše građane na KiM, radi se o kršenju osnovnih ljudskih prava, fundamentalnih. Treba razumeti da niko ne stoji na barikadama jer mu je lepo po ovakvom vremenu, građani su uplašeni i treba imati razumevanja za njihov strah. Verujem da bi i međunarodna zajednica i Priština mogle da razumeju tu situaciju i da međunarodna zajednica pomogne da se vratimo za pregovarački sto“, rekla je Brankica Janković.
Komentarišući akcident u Pirotu, poverenica je rekla da nadležni organi moraju na jasan način da komuniciraju sa građanima, kao i da im je potrebna jasna i tačna informacija.
Janković se osvrnula i na na strateški važne parnice koje njena kancelarija vodi u javnom interesu.
Istakla je slučaj žene sa cerebralnom paralizom, kojoj kod javnog beležnika nije bilo omogućeno da overi izjavu faksimilom izrađenim u skladu sa propisima, i dodaje da je pravosnažnom presudom Višeg suda u Novom Sadu utvrđeno da je javni beležnik prekršio zakon.
Jankovićeva naglašava da je reč o osobi sa invaliditetom koja je pismena, ali nije u mogućnosti da se svojeručno potpiše, zbog čega se prema njoj postupalo na ponižavajući način.
„To je naša poslednja dobijena strateška parnica u javnom interesu. Dobili smo dobru sudsku praksu kojom je zabranjena diskriminacija osoba sa invaliditetom. To je bilo ponižavajuće postupanje prema građanki kojoj su ‘lomljeni prsti’ kako bi se potpisala. Dobro je da imamo jasnu sudsku presudu“, rekla je Jankovićeva.
Poverenica je podsetila i na slučaj Snežane Pešović koja je bila primorana da potpiše blanko otkaz za vreme trajanja trudnoće i porođaja, a Vrhovni kasacioni sud je doneo presudu prema kojoj žena ne može ni na koji način da bude stavljena u nepovoljniji položaj zbog trudnoće.
Komentarišući najave koje su preneli mediji da će mame preduzetnice u sledećoj godini biti izjednačene sa zaposlenima, Jankovićeva je rekla da se čeka odluka Ustavnog suda.
Kako je objasnila, čeka se ocena ustavnosti člana 17, i naglašava da ne postoji opravdanje da mame preduzetnice tokom trajanja trudničkog i bolovanja za negu deteta budu u bilo kakvom različitom položaju u odnosu na druge žene, samo zato što su preduzetnice.
Brnabić: Barikadama se štiti pravo glasa, pravedno suđenje, Briselski sporazum
Preuzmite android aplikaciju.