Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић осудила је данас потез косовске полиције да забрани улазак на КиМ патријарху Српске православне цркве Порфирију.
„Забрана уласка на Косово и Метохију патријарху Порфирију представља кршење основних људских права, каже повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић“, рекла је Јанковић за РТС.
Како је навела, грађани су уплашени и треба имати разумевања за њихов страх.
„То је тешка и опасна ситуација за наше грађане на КиМ, ради се о кршењу основних људских права, фундаменталних. Треба разумети да нико не стоји на барикадама јер му је лепо по оваквом времену, грађани су уплашени и треба имати разумевања за њихов страх. Верујем да би и међународна заједница и Приштина могле да разумеју ту ситуацију и да међународна заједница помогне да се вратимо за преговарачки сто“, рекла је Бранкица Јанковић.
Коментаришући акцидент у Пироту, повереница је рекла да надлежни органи морају на јасан начин да комуницирају са грађанима, као и да им је потребна јасна и тачна информација.
Јанковић се осврнула и на на стратешки важне парнице које њена канцеларија води у јавном интересу.
Истакла је случај жене са церебралном парализом, којој код јавног бележника није било омогућено да овери изјаву факсимилом израђеним у складу са прописима, и додаје да је правоснажном пресудом Вишег суда у Новом Саду утврђено да је јавни бележник прекршио закон.
Јанковићева наглашава да је реч о особи са инвалидитетом која је писмена, али није у могућности да се својеручно потпише, због чега се према њој поступало на понижавајући начин.
„То је наша последња добијена стратешка парница у јавном интересу. Добили смо добру судску праксу којом је забрањена дискриминација особа са инвалидитетом. То је било понижавајуће поступање према грађанки којој су ‘ломљени прсти’ како би се потписала. Добро је да имамо јасну судску пресуду“, рекла је Јанковићева.
Повереница је подсетила и на случај Снежане Пешовић која је била приморана да потпише бланко отказ за време трајања трудноће и порођаја, а Врховни касациони суд је донео пресуду према којој жена не може ни на који начин да буде стављена у неповољнији положај због трудноће.
Коментаришући најаве које су пренели медији да ће маме предузетнице у следећој години бити изједначене са запосленима, Јанковићева је рекла да се чека одлука Уставног суда.
Како је објаснила, чека се оцена уставности члана 17, и наглашава да не постоји оправдање да маме предузетнице током трајања трудничког и боловања за негу детета буду у било каквом различитом положају у односу на друге жене, само зато што су предузетнице.
Brnabić: Barikadama se štiti pravo glasa, pravedno suđenje, Briselski sporazum
Преузмите андроид апликацију.