Почетна > Србија
Србија

Јањић: Курти да не малтретира Србију међусобним признањем

Курти не би требало да малтретира Србију међусобним признањем јер тога нема у Бриселском споразуму, али има Заједнице српских општина, изјавио је данас Душан Јањић, из Форума за етничке односе.
Фото: PrtSc/Al Jazeera Balkans/YouTube

Он је за Танјуг рекао да има још тога што би и Србија требало да примени из тог споразума, посебно у области енергетике, и додао да је дијалог тренутно у стању „политичке немоћи“.

Јањић је навео да је поред Београда и Приштине битан фактор посредовање дијалогом и мишљења је да та улога мора да буде активнија.

„На крају имате једно једино питање, ко ће то све да плати.Могу политичари брзо да се договоре и о пензијама, о међусобним потраживањима или платама које нису људима исплаћене, али неко мора да обезбеди, а то су милијарде. Не може трећа страна само да позива на кафу и кроасан него мора да формира фонд за подршку стабилизацији и нормализацији односа“, наглашава Јањић.

На питање да ли је могућа нормализација односа Београда и Приштине уз добро познат став Куртија о Бриселском споразуму и Заједници српских општина као његовом саставном делу који није испуњен, Јањић каже да такав став произилази из Куритијеве генералне политике о могућем дијалогу „између две независне, међусобно признате и једнаке државе“, што, како каже, не одговара реалности.

Он сматра и да је Курти „умислио да би он требало да разреши сва историјска питања“ што по његовом мишљењу подразумева потпуно признање самопроглашеног Косова.

„Онда тражи да га Вучић или Србија призна, то је немогућа мисија“, наглашава Јањић.

Каже да Заједница српских општина обавезује Приштину на такав начин да је одлука њеног Уставног суда бесмислена, јер Бриселски споразум, како наглашава, „има већу правну снагу“ од такозваног устава Косова и да он мора да се примени.

Јањић сматра и да Курти води и политику реципроцитета која је нефлескибилна, то је, како каже, „тук на утук“, и то по њему није добра политика.

Привремени споразум о регистарским таблицама треба да буде замењен коначним, и представници Београда, Приштине и Европске уније требало би најкасније до 21. априла да представе трајно решење.

Јањић је указао да Србија има техничку владу, Курти не жели да разговара, а не постоји било каква иницијатива специјалног изасланика ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослава Лајчака.

„Могуће су две ствари.Да се одржи технички састанак и да се онда каже немамо договоре, а друга је да се без икаковог састанка де факто дође до скидања стикера по новој методологији. То није дијалог и нормализација“, изјавио је Јањић.

Vulin: Ropska odanost Krivokapića strancima

Преузмите андроид апликацију.