Због сукоба у Украјини и отежаног транспорта произвођачи јабука могли би да имају проблем са пласманом својих пошиљки за Русију, којa је годинама главно одредиште за наше произвођаче. Мада је можда рано говорити, извоз јагодастог воћа не би требало да буде угрожен у наредном периоду јер је у том сектору за нас доминантно европско тржиште, каже један од водећих стручњака др Александар Лепосавић из Института за воћарство у Чачку.
Ситуација са транспортом јабуке се прилично закомпликовала услед тренутне кризе. Са јужне хемисфере Аргентинци су, рецимо, недавно послали 35.000 тона јабука и крушака, од чега је свега трећина стигла у Санкт Петербург. Остале количине „заробљене” су у Ротердаму јер не постоји могућност да се испоруче у Русију.
„Нека тржишта могла би да буду интересантна за нас, а остали ће покушати да извезу на неке друге дестинације. Све то прилично усложњава ситуацију с нашим јабукама. Имамо одређене количине у хладњачама, а у тренутним околностима веома мало је испоручено преко Пољске“ наглашава Лепосавић.
Што се тиче малине, наш саговорник каже да се такође осећа одређена обазривост на тржишту и Европе и Јапана јер су сви у тренутној кризи с Украјином окренути снабдевању елементарним, неопходнијим производима.
„Слободних количина малина код нас нема, све је продато. Али уговорене количине овог воћа се успорено преузимају из хладњача, што нама, у односу на неки ранији период када је постојала устаљена динамика, поскупљује читав поступак: од складиштења, чувања, струје“ објашњава он.
Иначе, око 60 одсто малина из Србије се испоручи Немачкој и нама је у том сектору доминантно европско тржиште, мада последњих неколико година има повећаних захтева из Америке, посебно за малину из органског концепта производње.
Поред Америке имали смо и захтеве из Јапана, али то тржиште је специфично и они траже посебну категорију производа од малине. Лепосавић наглашава да неколико великих страних фирми за откуп јагодастог воћа већ дужи низ година има своје фабрике у нашој земљи па сматра да у том смислу за сада не би требало да буде проблема с пласманом.
„Er Srbija” letovima za Moskvu ne krši sankcije Evropske unije
Преузмите андроид апликацију.