Почетна > Србија
Србија

Извештај ЕК о напретку Србије у највећој мери објективан

Извештај Европске комисије о Србији за 2021. годину у највећој мери на објективан начин говори о ономе што је урађено, добро нотира постигнуто и указује где су кашњења и у ком правцу треба да идемо, изјавила је министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић на представљању овог извештаја пословној заједници у Привредној комори Србије (ПКС).
Фото: Pixabay/Waldo Miguez

Она је нагласила да је веома важно да пословна заједница коју окупља ПКС буде укључена у процес преговора али и анализе извештаја.

Истакла је да се процес проширења много променио у протеклих пет, шест па и 10 година јер су и другачије околности у ЕУ, а много промена је донела и пандемија, па је када се све то има у виду Србија добро опстала на том путу и усред пандемије прихватила нова правила игре уведена новом методологијом.

“Након извештаја сам чула доста интерпретација разних дежурних критичара да извештај иако је позитиван није објективан јер то, како су рекли, ради комесар који је наклоњен Србији. Међутим, морам рећи да је овај извештај први пут урађен по захтевима и критеријумима нове методологије, а она налаже да се у његову припрему знатно више укључе земље чланице и дају кључне доприносе за све релевантне критеријуме који онда пролазе консултације у ЕК“, рекла је Јадранка Јоксимовић.

Када је реч о економским критеријумима, истакла је да је ту важан кластер два који садржи чак девет поглавља, међу којима су политика конкуренције, слободно кретање робе капитала, радника, заштита потрошача и јавног здравља, али да је и све важнији кластер четири који се односи на зелену агенду, дигитализацију, транспорт, заштиту животне средине, климатске промена и енергетику.

Према њеним речима, пуно је урађено на кластеру четири, који је спреман за отварање.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Емануел Жиофре је истакао да европске интеграције утичу и на привреду, трговину, директне стране инвестиције и да је зато важно да пословна заједница буде укључена у процес европских интеграција.

“Европска комисија је потврдила подршку европској перспективи Србије и остаје и надаље посвећена томе, а на вама је да радите и остварите резултате“, рекао је он и похвалио то што је Србија лане одмах пригрлила нову методологију.

Навео је да ЕК подржава да се отворе кластери три и четири, али да ће земље чланице одлучивати о томе на следећој конференцији, а на питање да ли се то може очекивати у децембру рекао је да постоји таква могућност али да све зависи од земаља чланица.

Западни Балкан је унутрашњост ЕУ, не двориште иза куће

Преузмите андроид апликацију.