Почетна > Бизнис
Бизнис

Израел одобрио вештачку говедину

Лабораторијски узгајано месо полако постаје реалност и сада је већ сигурно да ће у наредним годинама све више проналазити пут до потрошача широм света, посебно после недавно објављене вести да је Израел постао прва земља која је одобрила продају лабораторијски узгојеног говеђег меса.
Фото: Unsplash/emersonvieira

Израелско министарство здравља саопштило је да је одобрење надлежних служби издато домаћој компанији за прехрамбену технологију „Алеп фармс”.

„У оквиру пилот-програма проучавања алтернативних јестивих протеина, који се спроводи у Одељењу за управљање ризицима од хране, министарство здравства Израела први пут у свету је одобрило ’нови прехрамбени’ производ који укључује култивисане ћелије говеда познат и као вештачко (култивисано) месо. Након проласка свих провера издата је дозвола за продају овог производа широј јавности у Израелу”, наводи се у саопштењу, а пренеле су РИА Новости, као и сви најважнији светски медији.

Додаје се да је у току рад на промоцији алтернативних извора хране, с обзиром на то да расте глобална потражња за протеинима и значај производње хране неживог порекла.

Сингапур је још раније издао дозволу за промет ове врсте меса, али искључиво пилећег, које је најпре могло да се продаје само у одабраним ресторанима. Израелска компанија развила је и имплементирала технологију која омогућава лабораторијску култивацију месног ткива из ћелије говеда.

У јулу прошле године месо узгојено из ћелија животиња и званично је постало део прехрамбеног система у САД, када је америчко министарство пољопривреде први пут одобрило производњу и продају меса из лабораторије.

Дозволу за пласирање на тржиште добила су два произвођача, „Апсајд фудс”, компанија која је основана 2015, а коју годинама финансира и Бил Гејтс. Друга је „Гуд фуд”, која производи култивисано пилеће месо.

Како је тада објашњено, они ће своје производе понудити америчким потрошачима кроз партнерске ресторане, а током „пробног” периода план им је да повећају производњу пилетине и да се прошире и на говедину с већим садржајем масти. И даље се воде дебате како ће такво месо бити обележено, а америчке компаније су саопштиле да ће своје производе декларисати као „пилетина узгојена од ћелија”.

Синтетичко или вештачко месо је храна настала захваљујући узгајању ин витро животињских матичних ћелија. Иако стручњаци у њему виде спас у борби против „светске глади” и загађења природне средине, тренутно и нема баш много присталица у широј светској јавности.

Италија је крајем 2023. објавила да ће бити прва нација без синтетичке хране, чиме жели да постане пример другима како да регулишу ту индустрију.

Više od 47.000 kompanija na ivici finansijskog kolapsa u Velikoj Britaniji

Преузмите андроид апликацију.