Музеј града Новог Сада програме осмишљава како би посетиоци могли да сагледају сегменте културног и историјског наслеђа и да им се на што занимљивији начин дочара амбијент другог времена.
Музеј града Новог Сада одише духом различитих времена, где посетиоци имају прилике да виде од подземне војне галерије до уметничке и апстрактне инсталације „Кретање простора“ израђене од природних материјала.
Такође, једна од најзначајних изложби јесте грађански живот у Новом Саду од 18. до 20. века у ком се налазе дела примењене уметности.
„Оно што посетиоци могу видети у овом простору јесте начин живота културе Новосађана у том периоду. Знамо да је Нови Сад почео да настаје крајем 17. века и неки од најстаријих предмета се налазе управо овде. С обзиром на то је у неколико наврата, али највише 1848. био спаљен и уништен готово у потпуности, онда су ти предмети заиста раритет“, каже кустоскиња Душанка Марковић.
Предавање др Бориса Стојковског на јутјуб каналу КЦНС.
Када је Аустријска царевина донела одлуку да Петроварадинска тврђава буде главни вид одбране од Османлија, најважније је било решити питање водоснабдевања. Тако је настало ремек дело војне архитектуре – велики ратни бунар који је снабдевао целу тврђаву водом за пиће и део је подземне војне галерије.
„Подземне војне галерије су ходници на 4 нивоа која је аустроугарска власт градила као и целу тврђаву ради одбране од турских напада. Може се видети у каквим су условима војници живели и ратовали у то време“, додаје Марковић.
Кроз предмете, у музеју живе наши преци као и сви они који су директно или индиректно долазили у контакт са њима.
„Каже се ко нема прошлост, тај нема ни будућност, тако да због наше будућности треба да чувамо и негујемо оно што је остало у нашој заоставштини“, напомиње Марковић.
Посете музеју су сваког дана, осим понедељка, од 9 до 17 часова.
Преузмите андроид апликацију.