И данас је могућа киша, а температура ће се кретати од 14 до 23 степена.

Ево шта нас очекује овог четвртка у Новом Саду:
Музеј Војводине са поносом представља изложбу “Новчић по новчић – Банка”, Банкарство у Војводини од средине 18. века до 1939. године”, која ће бити отворена у 19:00 сати.

Ауторке изложбе су Снежана Добрић и Мирјана Лакић, више кустоскиње историчарке.
Изложба осветљава вишевековни развој финансијских институција и економских токова на простору данашње Војводине. Кроз архивску грађу, оригинална документа, фотографије, новац (метални и папирни), књиге и предмете из банкарске праксе посетиоци ће имати прилику да сагледају улогу банака у друштвеном, привредном и културном развоју данашње Војводине у различитим историјским периодима.
Изложба обухвата период од 18. века, када се појављују прве кредитне задруге и штедионице, преко развоја комерцијалног банкарства у 19. и 20. веку, све до савремених облика финансијских институција. Посебан акценат ставља се на локалне банке и финансијске установе које су играле кључну улогу у економији Војводине, као што су Српска банка, Задружне штедионице и др.
Циљ изложбе је да прикаже како је банкарство било и остало снажан ослонац развоја, али и да укаже на промене које је донело кроз различите историјске епохе, од Аустроугарске до Краљевине СХС, касније Краљевине Југославије.
У Српском народном позоришу можете погледати две представе:
- Представа “Скупљачи перја” од 19:30 часова
- Представа “Копелија” од 19:00 часова
У Позоришту младих представа “Ксенија и ловац” од 18:00 часова.

Ауторско вођење кроз изложбу “Даница Никић (1895–1943): бити жена у свету уметности” проф. др Дијане Метлић.
У оквиру програма изложбе “Даница Никић (1895–1943): бити жена у свету уметности”, ауторско вођење ће одржати проф. др Дијана Метлић.
До 2024. године готово се ништа није знало о стваралаштву Данице Никић, српске уметнице, доброчинитељке и педагошкиње из Новог Сада.
Захваљујући др Вери Јовановић, историчарки уметности, и блиским рођацима сликарке у Новом Саду, породици Ковачевић, српска међуратна културна сцена данас је богатија за још једно женско име.
Иако ће током вођења кроз изложбу др Дијана Метлић тумачити одабрана дела Данице Никић у интимистичком кључу, једној од доминантних ликовних естетика четврте деценије 20. века, она ће указати на могућност повезивања сликаркиног целокупног опуса са главним токовима развоја националне уметности између два рата.
Откривање још једног имена уметнице, доброчинитељке и педагошкиње указује на значај жена за културни развој и еманципацију женске популације Новог Сада у времену мушке доминације.
Део ауторског вођења биће посвећено и добротворном раду Данице Никић, те њеној важној улози у превођењу књига, писању полемичких текстова и залагању за очување националне средњовековне баштине, захваљујући контакту са оцем Јованом Рапајићем, о чијем се школовању и образовању лично старала готово петнаест година. Проф. др Дијана Метлић је једна од ауторки изложбе, поред мр Милане Квас и проф. мр ум. Јелене Ковачевић Воргучин.
Како је Париз обликовао судбине српских уметника и оставио неизбрисив траг на њиховом платну – откријте на тематском вођењу кроз сталну поставку Галерије Матице српске, овог пута на француском језику у 18.00 сати.

Тематско вођење кроз сталну поставку ГМС на францускм језику “Тео Мазе” стажиста у Галерији Матице српске, изворни говорник француског језика, у сарадњи са Француским институтом.
Последњи дан Новосадског Пољопривредног сајма.
Уживајте!
Отворене пријаве за 15. Међународну регату „Воде Војводине“ – познат датум овогодишњег догађаја
Преузмите андроид апликацију.