Почетна > Србија
Србија

Отворена изложба „Великанке српске културе“

Изложба „Великанке српске културе“ ауторки Бранке Цонић, др Гордане Бекчић и Ружице Опачић свечано је отворена данас у Дому Јеврема Грујића у Београду и трајаће до 27. марта.
Фото: Танјуг/Министарство културе и информисања/Дарио Константиновић

„Ова изложба представља јединствену прилику да се њени посетиоци на једном месту боље упознају са ликом и животима жена чија дела су остала непролазна и заувек уписана на најлепшим страницама наше културе“, изјавила је на отварању потпредседница Владе и министарка културе и информисања Републике Србије Маја Гојковић.

Гојковић је навела да је „за читаво српско друштво, а нарочито млађе генерације, неопходно изнова нагласити колико су битну улогу жене имале у културном и уметничком животу Србије“, као и да је сама реч „култура“ женског рода.

„Посебно је важно подвући да су многе од њих, а нарочито великанке којима је ова изложба посвећена, живеле и стварале у временима у којима права жена нису била препозната на начин на који јесу данас, у савременом свету“, подвлачи министарка културе.

Гојковић такође наводи да „поред величине свог дела, одлика свих великанки јесте да су и у најтежим тренуцима била уз своју земљу и народ, што је неке од њих чак коштало живота“

Директорка Дома Јеврема Грујића и коауторка изложбе Бранка Цонић истакла је да ова поставка, која покрива период од око 180 година, представља “18 величанствених жена српске историје које су задужиле наше друштво и утабале пут којим данас корачају жене на највишим позицијама.“

„Ове жене заслужују да се свакодневно помињу у нашем јавном животу… Данас живимо брзо и немамо много времена да се сећамо прошлости, али будућност припада онима који се прошлости најистрајније сећају“, рекла је Цонић.

Она додаје да су представљене великанке “представљале и имале у себи несавладиву силу и снагу да се боре за своју професију и тиме су задужиле српско друштво.“

„Назив “великанке“ нећете често чути јер смо навикли на великане у многим областима. Ипак, немерљиво је веће знање и утицај које су нам многе жене оставиле него што је њихово место које су заузеле у енциклопедијама“, навела је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.

Она додаје да је „само женско стваралаштво до пре стотинак година био непознат појам“, као и да борба за њега траје и дан данас.

Изложба је реализована у сарадњи са преко 15 институција културе широм Србије, а њени покровитељи су Министарство културе и информисања Републике Србије, Секретаријат за културу града Београда и Повереник за заштиту равноправности.

Izložba o dinastiji Obrenović u Narodnom muzeju

Преузмите андроид апликацију.