Почетна > Културна сцена

Културна сцена Нови Сад

Изложба „Савремена уметност Источне Африке“ 11. априла у Малом ликовном салону

Изложба групе аутора из Руанде „We, the Future! Савремена уметност Источне Африке“ биће отворена у понедељак 11. априла у Малом ликовном салону и уз прописане мере заштите моћи ће да се погледа до 26. априла.
изложба
Фото: Културни центар Новог Сада

Након 1960. године у Африци су многе дотадашње колоније стекле независност од Велике Британије, Француске, Немачке, Белгије, Шпаније, Португала и Италије.

Успешност тог процеса засењена је 1961. године убиством премијера Конга, Патриса Лумумбе и грађанским ратовима, али су земље наставиле да проглашавају своју независност.

Током првих година независности, велике пројекте планирања и изградње градова и других инфраструктура, пратио је оптимизам, који се одражавао и на уметност.

Већина афричких уметника била је дубоко погођена тешком колонијалном и постколонијалном ситуацијом, која се огледала у континуираној економској зависности од страног и локалног европског покровитељства.

Међутим, називати савремену уметност Африке постколонијалном, значи негирати уметност континента у дубљој историји и повезаности са оним што је било пре колонијалног продора.

На пример, сликар Ги Карангва Омега (Guy Karangwa Omega, 1959–1999) својом сликом Човек са маском, приказује људску фигуру предимензионираних шака и стопала која преко лица носи традиционалну маску.

Такав приказ човека може да се чита као ауторски наклон савременој уметности која директно има референце на мотиве традиционалне уметности континента.

Уметник из Мозамбика, Малангатана Валенте Нгвења (Malangatana Valente Ngwenya, 1936–2011), својим радовима је подржавао независност Мозамбика и био члан герилских покрета због чега је провео 18 месеци у затвору.

Радовима преноси поруку константне чежње народа за миром и црта мотиве традиције попут маски, накита и орнамената.

Изложбом „WE, THE FUTURE! Савремена уметност Источне Африке“, приказује се уметност аутора који су стварали у земљама источне Африке у времену након 1960. године.

Глобално интересовање за рад уметника из Африке, углавном је усмерено на оне из Западне и Централне Африке8. Уметност источне Африке мање је истражена и изложена светској сцени.

Srđan Dinčić ponovo u Domu kulture, 20. aprila

Преузмите андроид апликацију.