Muzej Vojvodine je čuvar tradicionalnog blaga naše ravnice, koja u sklopu bogatog istorijskog nasleđa poseduje zbirku narodne nošnje.
Šarolika izložba narodne nošnje predstavlja šetnju kroz razdoblja od kraja 19. do polovine 20. veka. Mogu se videti sličnosti kod pojedinih nošnji, a neke od njih su tri bele haljine koje pripadaju bunjevačkoj, bugarskoj i slovačkoj zajednici.
„Nošenje nošnje u određenim bojama, bile su vezane za određene seoske praznike pa tako na primer devojke su nosile belu nošnju u vreme posle uskrsa u vreme do pedesetnice, odnosno duhova kada je u stvari, bilo potrebno prikazati neku vrstu čistote tih mladih žena“, rekla je etnološkinja Katarina Radisavljević.
Obavezni deo narodne nošnje je nakit. U stalnoj postavci nalazi se muški nakit – toke, koji je pokazivao status u društvu onog koji ga ponosno nosi.
„Toke su nakit koji potiče iz visokih društvenih funkcija. U vreme Austrougorske to su bili predsednici županija koji su oko vrata nosili velike izrađene krugove međusobno spojene metalnim pločama koji su određivali njihov status kao župana“, napomenula je Radisavljević.
Muzej Vojvodine ima preko 3000 delova narodnih nošnji i predstavlja negovanje kulture sećanja kroz odevne predmete. Posetioci imaju priliku da vide uz pomoć kojih predmeta domaće radinosti su pravljenje narodne nošnje.
Preuzmite androidaplikaciju.