Изложба „Милева: Ми смо стена“ посвећена српској научници Милеви Марић Ајнштајн отворена је званично за новогодишњу ноћ у Музеју града Новог Сада. Изложба која је затворила годину титуле Града Новог Сада као Европске престонице културе и даље се може посетити сваког радног дана, сем понедељка у Музеју града Новог Сада.
Спектакулрана изложба настала је захваљујући раду аутора др Душана Јововића.
Ко је била Милева Марић?
Милева Марић била је чувена српска математичарка, рођена у Тителу, а удата за једног од највећих научника икада – Алберта Ајнштајна. Током свог живота живела је и школовала се у Новом Саду.
Иначе, кућа њених родитеља се и даље налази у Новом Саду,на адреси Кисачка 20 и стављена је под заштиту државе, као споменик културе.
Милева се током свог школовања посебно истицала из предемта математике и физике. Била је пета жена која је уписала Швајцарски технички универзитет познат као „швајцарски политехникум“, а прва жена која је уписала студије математике и физике који је похађао и Алберт Ајнштајн.
Њен живот обележен је са великом љубављу према науци, али и према Алберту, због којег је и одустала од доктората на швајцарском Политехникуму.
Милева је била несрећна у каснијем животу, као и у љубави. Живот испраћен честим селидбама и турбуленцијама, на крају и разводом од Алберта Ајнаштајна завршио је 4. августа 1948. године од последице шлога.
Оно што је увек остало упитно јесу Ајнштајнови успеси који су вероватно били потпомгнути заједничким радом Милеве и њега, о чему сведочи и Милевино образовање које се према оценама и просеку показало јаче у односу на Ајнштајна.
Оно што је сигурно јесте Милевин допринос у научној заједници који никада није био прихваћен једнако колико је вредео.
У тренутцима у којима је њен живот био окупиран породицом и Албертом, остао је по страни њен успех и то да је ипак тада, као једина жена, уписала смер математике и физике на Политехникуму.
О изложби
Изложба „Милева: Ми смо стена“ је јединствена изложба која слави научни, али и сваки други Милевин допринос заједници. Невероватан успех, генијалност и надареност који је Милева поседовала остали су недовољно истражени. Као Српскињи, пре свега житељки Новог Сада али и других делова наше земље дугује се једна оваква невероватна изложба која ће славити, али и објаснити невероватан ток њеног живота.
Изложба је настала употребом најсавременијих технологија, а посвећена је Милеви, њеном животу, браку и науци кроз 12 различитих целина у којима је композиција простора подељена на светло и тамно.
Изложба је настала као једна велика и значајна поставка која је истовремено и завршница године у којој је Нови Сад био европска престоница културе.
Аутор изложбе др Душан Јововић
Аутор изложбе је мултимедијални уметник др Душан Јововић.
Поред изложбе „Милева: Ми смо стена“ која у претходним месецима изазвала велику пажњу, аутору се дугује захвалност и за изложбу „Време и васељена” која је отворила прошле године програмски лук Нови Сад – Европска престоница културе 2022.
Претходна изложба, изложба посвећена Милутину Миланковићу била је најпосећенија изложба, а исто би се могло очекивати и од изложбе посвећене Милеви Марић.
На сајту visitns.rs стоји да је др Душан Јововић мултимедијални уметник и оснивач креативне групе „Артбеат“, једне од водећих продукционих компанија за нове медије и изградњу модерних музеја, која је активна већ пуних 20 година. Њихов уметнички опус бележи више од 500 успешно реализованих пројеката, од којих су поједини били први таквог типа у свету.
Slobodan Trkulja i Balkanopolis otvaraju sezonu SALE u Gradskoj koncertnoj dvorani
Преузмите андроид апликацију.