Почетна > Нови Сад

Културна сцена Нови Сад

Изложба „Чудесни свет Мире Брткове оком мага Павела Суровог“ 1. фебруара у 19.00 часова у Културној станици Еђшег

Изложба „Чудесни свет Мире Брткове оком мага Павела Суровог“ биће отворена 1. фебруара у 19.00 часова у Културној станици Еђшег.
Фото: edjseg.kulturnestanice.rs

Поводом 1. фебруара 1748. године, дана када је Нови Сад пре 276 година добио статус слободног краљевског града, као и име које и данас носи, Град Нови Сад припремио је богат четвородневни програм који обилује разноврсним дешавањима.

Кроз блиску сарадњу Мреже културних станица и установа културе, Туристичке организације Града Новог Сада, али и других институција, организација и комуналних предузећа, Новосађанима и посетиоцима града ће бити омогућено да уживају у изложбама, свечаностима, филмовима, Новосадском ноћном базару и у још много садржаја.

Овим поводом позивамо вас у Културну станицу Еђшег на свечано отварање изложбе „Чудесни свет Мире Брткове оком мага Павела Суровога“, аутора Павела Суровог 1. фебруара у 19.00 часова.

Поводом прославе Дана града Новог Сада у вечери отварања изложбе, биће приређена и модна ревија хаљина Мире Бртке, великог имена домаће и европске уметничке сцене која је највећи део живота провела у Новом Саду.

О изложби

Назив изложбе „Чудесни свет Мире Брткове оком мага Павела Суровог“, представља спој два уметника и два света – Павела Суровог и Мире Бртке. Мира Бртка је једна од најпознатијих мултидисциплинарних уметница у Србији, али и у свету.

Позната је као успешна ликовна уметница, модна креаторка, позоришна и филмска редитељка која је иза себе оставила велики опус уметничких дела у различитим дисциплинама.

Зато се у овом пројекту познати српски модни фотограф Павел Сурови фокусира на њене модне креације, то јест њене надалеко познате хаљине, које интерпретира из свог естетског и филозофског угла, али покушава и да протумачи и објасни публици Мирину машту и перспективу стварања и кројења тих екслузивних хаљина.

Средство Павела Суровог је модна уметничка фотографија преко које прича причу о ДНК-а маште Мире Бртке, али и свакој хаљини придодаје контекст и душу.

Целокупна сценографија на сету је ауторова имагинација, поред тога што фотографише он у пројекту натупа као креативни директор, модни стилиста, дизајнер светла и сценограф.

Павел Сурови користи хаљине Мире Бртке и на уникатан начин исказује сопствену креативност и стил облачења, спајајући неспојиво, украшавајући детаљима који помажу да се публици приближи Мирина филозофија хаљина.

Пуно је труда уложено у истраживање дела Мире Бртке како би се уопште могла створити једна оваква ода највећој словачкој признатој уметници у Југославији, Србији и свету и из тог разлога модне фотографије Павела Суровог представљају алегорије које помажу да се проникне у то зашто је Мира Бртка ушила баш ту хаљину на одређен филозофски и естетски начин, зашто је изабрала баш ту форму представљања женске линије, зашто је ставила и ушила баш те цветове или ружице, зашто употребљава материјале од старих народних ношњи.

Његове фотографије такође претварају моделе у улогу коју треба да представљају у складу са оним што носе јер на тај начин хаљине добијају духовни контекст.

Мира Бртка је као креаторка била испред свог времена у шивењу етно хаљина, али и њено целокупно стваралаштво је било светског калибра, те се на тај начин издвојила од класике као авангардна уметница која спаја прошлост и будућност са сензуалношћу и еротичносћу женског тела које наглашава прозирношћу и лакоћом материјала, слободом, вишеслојношћу и кратким кројевима.

У њеним креацијама до изражаја долази женско тело које је доминантно и ослобођено од свих предрасуда друштва. Мира Бртка ствара модерну жену новог доба, која живи слободно како је и сама уметница настојала да живи.

„Zhejiang Vu Opera Troupe“ pred Novosađanima u Gradskoj koncertnoj dvorani

Преузмите андроид апликацију.