Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Изложба “Био једном један лаф – Душан Радовић” у Културном центру Војводине

Изложба “Био једном један лаф – Душан Радовић “отворена је до 30. Априла од 9 до 15 часова у Културном центру Војводине.
Фото: Културни центар Војводине „Милош Црњански“

“Толико душе у једном Душку и толико рада у једном Радовићу, тешко ће се поновитиˮ, цитирала је Ршумове речи Виолета Ђорђевић, једна од ауторки документарне изложбе о Душку Радовићу која је данас отворена у Културном центру Војводине “Милош Црњанскиˮ. И заиста, више од 30 паноа ове изложбе приказује живот и разноврсно стваралаштво једног од наших најпознатијих новинара, радио и ТВ уредника, афористичара, књижевника.

Овом културолошко-документарном изложбом “Био једном један лаф – Душан Радовићˮ Културни центар Војводине “Милош Црњанскиˮ је наставио важну и сада већ вишегодишњу сарадњу са Библиотеком града Београда.

Присутне је на отварању изложбе поздравио Ненад Шапоња, директор Културног центра Војводине „Милош Црњанскиˮ, који је истакао да је ово већ пета оваква изложба коју Културни центар Војводине „Милош Црњански „Милош Црњанскиˮ представља публици у Новом Саду.

“Након Владана Деснице, Васка Попе, Борислава Пекића и Милорада Павића, сада је пред нама и Душко Радовић и заиста сматрамо да Библиотека града Београда са оваквим изложбама на прави и надасве занимљив начин представља писце нашој публици. Оваква сећања на великане наше писане речи одржавају ватру смисла културе. Оно што је свакако карактеристично за Душка Радовића је чињеница да је он успевао да књижевне садржаје и за децу и за одрасле уведе на велика врата и у друге медијеˮ, истакао је Шапоња.

“Драго нам је и значајно што сарађујемо са Културним центром Војводине ‘Милош Црњански’ јер мисија Библиотеке града Београда је одувек била не само да позајмљујемо књиге читаоцима на читање већ да истински комуницирамо са њима, да им приближимо великане наше културе. Између осталог, и ове и овакве изложбе су са циљем да промовишемо значајне ауторе који су обележили нашу књижевност и културу уопштеˮ, истакла је директорка Јасмина Нинков, директорица Библиотеке града Београда.

Аутори изложбе су Олга Красић Марјановић, Владислава Ивковић Марковић и Виолета Ђорђевић, а дизајн изложбе је урадила Снежана Рајковић.
Фото: Културни центар Војводине „Милош Црњански“

Владислава Ивковић Марковић је рекла да је права штета што Душко Радовић није доживео 21. век јер би он, по свему ономе што је био, комуницирао и стварао у свим новим медијима који су се након његовог одласка појавили.

То можемо са сигурношћу да тврдимо по свему ономе што смо детаљно проучили током годину дана које смо провели интензивно радећи на припреми ове изложбе. За осам година ова изложба је представљена у 60 градова у Србији и гостовала је у бар још десет земаља. Основни утисак публике је да им се чини да је немогуће да су прошле деценије од када нас је Душко напустио, сада већ пре 41 годину јер је толико савремен и модеран аутор. Свим оним што је урадио потврђује да је аутор 21. векаˮ.

“Када је у питању припрема изложбе о Душку Радовићу, заиста смо имале с чим да радимо јер је Душко Радовић био један од заиста најсвестранијих наших ствараоца. Огледао се у више од 50 примењених жанрова, за себе је говорио да је ‘шнајдер који ради по кућама’. Радио је и слогане, рекламе, песме по наруџбинама а све што је написао делује као да је јуче написано, а неки су текстови или емисије настале сада већ пре 70 година. То говори да је истински био човек који је радио и стварао пре свог временаˮ, истакла је Виолета Ђорђевић.
Фото: Културни центар Војводине „Милош Црњански“

Измењено радно време СПЕНС-а током ускршњих празника

Преузмите андроид апликацију.