Почетна > Бизнис
Бизнис

Издавање фискалних рачуна и преко мобилног телефона

Сваки рачун ће имати QR код који ће купцима омогућити да провере да ли им је он издат у складу са законом. Издавање таквих рачуна стартује 1. јануара наредне године.
Фото: Pixabay/Markus_Winkler

Нови модел фискализације требало би да у Србији стартује 1. јануара наредне године, али после разговора представника министарства финансија с привредницима дат је и прелазни период до када сви морају да пређу на нови модел издавања фискалних рачуна. Транзициони период почиње 1. новембра ове године и трајаће до 30. априла 2022. До тада ће ови обвезници моћи постепено да прелазе на нови модел фискализације, изјавио је јуче Синиша Мали, министар финансија на представљању модела “буди е-фискализован”, којим се покушава да се у потпуности укине сива економија и нелегалан рад.

Издавање фискалних рачуна и евидентирање промета убудуће ће моћи да се реализује преко мобилног телефона, таблета, компјутера, лаптопа, односно коришћењем електронског фискалног уређаја путем којег ће обвезник фискализације у тренутку промета на мало издавати фискални рачун са QR кодом.

Овај код на сваком рачуну подразумева да купци могу да провере да ли је њихов рачун исправан или није. Обвезник фискализације од 1. октобра ове године преко портала Пореске управе “е-порези” попуњава пријаву својих пословних јединица, након чега добија упутства о увођењу фискализације. Директно се са портала „е-порези” пријављује на сервис за пореске обвезнике.

Трошкове за нову фискализацију покрива држава субвенцијама, речено је јуче, а на питање шта уколико обвезник фискализације има лошу интернет конекцију, нема интернет или извади картицу из телефона, па нај тај начин порезницима прекине увид у издавање рачуна, из Министарства финансија објашњавају да му то неће проћи.

Цео систем је направљен тако да без обзира на то да ли телефон ради или не, без обзира на то да ли је обвезник извадио картицу или има једну или две картице у телефону, чим се поново веза успостави, сви издати рачуни ће се у међувремену очитати Пореској управи и он ће бити на мети инспекције јер је покушао да прикрије дневни промет.

Од обавезе фискализације и даље су изузети адвокати, продавци сопствених пољопривредних производа на пијаци и сличним објектима, као и они који накнаду за продату робу наплаћују испостављањем рачуна о обрачуну потрошње преко мерних уређаја, грејање, гас, телефон, градски и приградски превоз, такси, финансијске услуге осим осигурања и пензијских фондова, осигурање, реосигурање, осим обавезног социјалног осигурања, правни послови изузев послова јавних бележника и извршитеља и стари занати.

Како ће немачка покрајина Баден Виртемберг третирати невакцинисане који буду морали у карантин прочитајте овде.

 

Преузмите андроид апликацију.