У Кенији се данас одржавају председнички избори, који привлаче велику пажњу, у Африци и у свету, јер стабилност у тој земљи, значи и стабилност источне Африке, изјавио је амбасадор Србије у Кенији Драган Жупањевац.
“Данас у Кенији, због одржавања председничких избора, ништа не ради, улице су полупразне, а народ гласа. Око 22 милиона Кенијаца има право гласа“, рекао је Жупањевац за Тањуг.
Каже да су избори важни, јер је Кенија једна од значајнијих земаља подсахарске Африке.
„Постоје три велике земље које су значајне за Африку – Нигерија на западу, Јужна Африка на југу, и Кенија на истоку континента. Кенија је најзначајнија земља, најстабилнија и земља у којој никада није било државног удара“, указао је он.
Жупањевац је подсетио да је увек било напетости када су избори, али и да су Кенијци пет пута демократски бирали свог председника.
Данас бирају петог председника, а од четири кандидата два се издвајају, а управо је то оно што ове изборе чини занимљивим.
Наиме, један је бивши председник владе и некадашњи лидер опозиције који се помирио са садашњим председником Ухуруом Кенијатом и благи је фаворит – Раила Одинга.
„Он је пет пута покушавао да буде председник и има подршку тренутног председника који му је пре био ривал, а од којег је изгубио пре пет година“, рекао је Жупањевац.
Амбасадор објашњава да је други главни кандидат, Вилијам Руто, садашњи заменик председника, међутим, нема подршку шефа државе, али ужива поверење пре свега млађих бирача.
У трци су још два кандидата, који немају толику подршку бирача.
Анкете, како је пренео амбасадор, показују да благо води Одинга, али да је трка неизвесна, јер су он и Руто готово раме уз раме.
Подсетио је да избори у Кенији знају да буду веома напети, указујући на 2007. и 2008. годину, када се догодило велико крвопролиће у којем је страдало чак око 1.200 људи.
„Увек је напетост у Кенији када су избори. Влада тврди да је ситуација под контролом и да стање контролише са 150.000 полицајаца“, пренео је Жупањевац.
Истакао је да је важно да овај процес буде добар, транспарентан, фер и правичан и да Кенија добије демократско изабраног председника.
„Ако би било нестабилности и проблема цео регион источне Африке би био погођен. Уганда, Руанда, Бурунди, на пример, своју робу шаљу у свет преко кенијске луке Момбаса. Цео регион са стрепњом прати шта ће се десити данас у Кенији“, казао је он.
Жупањевац указује да се очекује велика излазност и да је, како се може приметити „цела Кенија отишла да гласа“.
Резултат, сматра, биће вероватно тесан и највероватније ће онај који изгуби да се жали суду.
Судство је, додаје, у Кенији познато као независно, подсећајући да је пре пет година Врховни суд прогласио да су избори били ништавни, па су поновљени.
Што се тиче односа Кеније и Србије, Жупањевац каже да су врло добри.
“Ми смо традиционално пријатељске земље. Имамо Амбасаду од 1963.када је Кенија стекла независност. Отац нације који је и отац досадашњег председника Џомо Кенијата био је велики пријатељ Јосипа Броза Тита, који је 1970-тих посетио Најроби. Наше фирме градиле су хидроелектране и путеве. И дан данас као Србија имамо пријатељске односе са Кенијом“, објаснио је он.
Жупањевац је истакао да Кенија има принципијелни став непризнавања независности Косова, те да се може очекивати да се то неће променити и поред интензивног лобирања Приштине у Африци.
Указао је да Србија даје стипендије кенијским студентима, и да постоји сарадња и у сектору одбране.
Ускоро ће, најављује, доћи и до братимљења Наиробија и Београда.
Имамо добре и интензивне односе са Кенијом, подвукао је Жупањевац.
Преузмите андроид апликацију.