Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Избегните катастрофу: Шта да радите ако вас задеси поплава на путу или вам вода уђе у аутомобил

Не дозволите да прекомерне падавине униште ваше возило.
Фото: Pexels/Dibakar Roy

Поплаве су ових дана честа појава у многим деловима Србије и могу бити изузетно опасне за возаче и њихова возила. Ако се нађете у ситуацији где киша изазове нагли раст нивоа воде на улици, важно је знати како поступити како бисте избегли додатне штете и ризике.

У овом тексту доносимо кораке које треба предузети ако ваш аутомобил буде захваћен поплавом, као и савете за процену штете и правилно поступање након повлачења воде.

Први кораци у случају поплаве

Останите прибрани и откључајте врата – Уколико киша изазове нагли раст нивоа воде на улици, најважније је остати прибран. Одвежите сигурносни појас и откључајте сва врата аутомобила како бисте били спремни за брзу евакуацију ако буде потребно.

Паркирање поред пута – Ако је изводљиво, аутомобил треба паркирати поред пута и сачекати да се вода са саобраћајнице повуче. Ово је најбезбеднија опција уколико процените да вода неће брзо расти.

Напустите возило ако прети опасност – Ако ниво воде прети да пређе висину точкова аутомобила, најбоље је напустити возило како бисте избегли могућност „заробљавања“ у аутомобилу. Телефоном позовите помоћ и склоните се на сигурније место, по могућству на узвишење или на кров аутомобила ако је потребно.

Проверите временску прогнозу пре поласка – Пре него што кренете на пут, обавезно проверите временску прогнозу како бисте избегли евентуалне временске непогоде и потенцијалне незгоде током вожње.

Процена штете након повлачења воде

1. Не покушавајте да упалите аутомобил – Ако је ваш аутомобил био потопљен, не покушавајте да га упалите. Окретање кључа може трајно оштетити мотор ако је вода ушла у њега. Уместо тога, одвезите аутомобил код стручњака.

2. Утврђивање дубине потапања – После повлачења воде, утврдите колико је аутомобил био потопљен. Трагови блата или прљавштине на спољашњости возила могу помоћи у процени. Ако је ниво воде прешао доњу ивицу врата, вероватно је да је вода ушла у унутрашњост.

3. Не покрећите возило – Иако је вероватно жеља да проверите да ли ваш аутомобил ради јака, немојте покретати возило јер тако можете да оштетите свој аутомобил ако вода уђе у мотор. Најсигурније је да ангажујете шлеп службу до ауто-механичара.

4. Контактирајте с осигуравајућом компанијом – Ако имате осигурање од поплава, контактирајте своју осигуравајућу компанију. Већина полиса покрива штету изазвану поплавама, па ћете вероватно добити надокнаду, барем делимично.

5. Сушење и чишћење унутрашњости – Уколико је вода ушла у аутомобил, отворите сва врата и прозоре како би се унутрашњост осушила. Поставите суве пешкире на под да упију воду и замените све делове унутрашњости који су били у контакту са водом.

6. Провера уља, филтера за ваздух и електричних система – Ако приметите капљице воде на шипки за мерење уља или повећану количину уља у мотору, не палите мотор. Одвезите аутомобил код сервисера који ће заменити уље, течности и филтер за ваздух. Такође, проверите све електричне компоненте возила.

7. Скините акумулатор – Пре било каквог рада на возилу, потребно је скинути акумулатор. Сматра се да је она електроника која је имала напајање све време трајно оштећена, док електронски делови који нису под напоном када је мотор искључен, можда могу бити спасени.

Поплаве могу проузроковати озбиљну штету на вашем возилу, али правилним поступцима можете смањити ризик и штету. Пратите ове савете како бисте се безбедно носили са ситуацијом и обавезно контактирајте са стручњацима за помоћ.

Преузмите андроид апликацију.