Према новом закону који је представила странка Браћа Италије премијерке Ђорђе Мелони, Италијани који користе енглеске и друге стране речи у службеној комуникацији могли би се суочити са казнама до 100.000 евра.
Закон је представио члан доњег дома италијанског парламента Фабио Рампели, а италијанска премијерка је подржала његов предлог, пренео је CNN, јавља Танјуг.
Иако закон обухвата све стране језике, посебно је усмерен на „англоманију” или коришћење енглеских речи. Нацрт закона наводи да енглеске речи „понижавају и умртвљују” италијански језик додајући да је то још горе јер Велика Британија више није део ЕУ.
Предлог закона, који тек треба да иде на парламентарну расправу, захтева од свих који обављају дужност у јавној управи да имају „писано и усмено знање италијанског језика и да владају њиме”.
Он, такође, забрањује коришћење енглеског језика у службеној документацији, укључујући „акрониме и називе” радних места у компанијама које послују у земљи. Додатно, страни субјекти би према новом закону морали да имају издања свих интерних прописа и уговора о раду на италијанском језику.
„Није само ствар моде, јер мода пролази, већ англоманија има последице за друштво у целини”, наводи се у нацрту закона.
Први члан закона осигурава да чак и у канцеларијама за странце који не говоре италијански, он мора бити примарни језик. Сви они који не буду поштовали закон могли би добити казне између 5.000 евра и 100.000 евра.
Према предложеном закону, Министарство културе основало би комисију чија би надлежност укључивала „исправну употребу италијанског језика и његов изговор” у школама, медијима, трговини и оглашавању.
Putin posthumno odlikovao vojnog izveštača Vladlena Tatarskog
Преузмите андроид апликацију.