Италијани испустили победу, Француска после продужетка у полуфиналу Евробаскета

Репрезентација Француске пласирала се у полуфинале Европског првенства пошто је у „Мерцедес Бенц арени“ у Берлину после продужетка савладала селекцију Италије 93:85.

Француска ће се у петак у борби за место у финалу састати са бољим из меча Словенија – Пољска, који је на програму вечерас у 20:30 сати. У другом полуфиналу ривали ће бити Немци и Шпанци.

Французи су били бољи ривал све до финиша треће деонице и одржавали су до десет поена предности, али екипа Ђанмарка Поцека је, баш као и пре три дана против Србије, у једном тренутку подигла интензитет игре у оба правца и еспресно је преокренула дешавања на терену.

Азури су у финишу треће четвртине направила серију 10:0, уз одличну ролу Ника Маниона. Ту деоницу су добили са 31:18 и у последњу ушли са солидних шест поена вишка.

Азури су почетком одлучујуће четвртине дошли до максималних плус 8, међутим, тим Венсана Колеа је успео да се прибере, задржи прикључак, и у последњих пет минута уђе са три поена предности за Италију (67:64).

Симоне Фонтекио је у 38. минуту погодио тројку за 75:68, Французи су успели да дођу до два поена минуса (77:75), а Фонтекио их је вратио у живот промашивши оба пенала на 16 секуди пре краја. Тома Ертел је искористио поклон и полагањем лопте у кош увео је меч у продужетак.

Ертел је био кључни играч Галских петлова и у додатних пет минута, мада је и Руди Гобер постигао четири поена, укључујући и пенале на 1:55 минута пре краја за 87:83 за свој тим. Истина, имала је Италија још једну шансу и напад за вођство, али Ђиђи Датоме није био прецизан у шуту за три поена.

Ертел је био најефикаснији са 20 поена уз 8 аситенција, Гобер је имао 19 уз 14 скокова, Еван Фурније 17, а Тимоте Луваву 13.

У пораженом тиму Фонтекио и Спису (4/5 за три) су постигли по 21 поен, Датоме 12, а Николо Мели 10 уз 4 скока и 7 асистенција.