Остаци легендарне Витрувијеве базилике можда су коначно откривени у Фану у италијанској покрајини Марке, саопштили су италијански археолози.
Базилика римског архитекте из првог века пре нове ере коју су поново открили Леонардо да Винчи и други великани ренесансе, а која се помиње у његовом трактату „О архитектури“, можда је откривена током грађевинских радова у приморском граду на северу покрајине Марке, недалеко од ренесансног града Урбина, навели су археолози, пренела је Анса.
Након грађевинских радова појавили су се остаци значајне јавне грађевине из римског доба, на простору где се, према неким стручњацима, некада налазила чувена базилика.
Званичници Надзорне службе за археологију, ликовну уметност и пејзаж из Анконе-Пезаро Урбино и уметнички полицајци из Јединице за заштиту културног наслеђа истраживали су дроном остатке римске јавне зграде богате драгоценим мермером.
Остаци показују велико богатство мермера, што указује на то да су сигурно припадали великој јавној згради из Августовог доба, навели су археолози.
“Не можемо искључити могућност да је то заправо Витрувијева базилика“, рекла је за италијанску агенцију архитекта Илариа Венанзони и додала да остаје да се сачекају резултати дубљег ископавања и темељне анализе археолошког комплекса.
Витрувије (Marcus Vitruvius Pollio) који је живео у I веку пре нове ере у доба Јулија Цезара и Октавијана Августа, био је римски писац, архитекта и војни инжењер и први познати теоретичар архитектуре.
Био је надзорник изградње водовода у Риму, а пројектовао је и саградио само једну јавну зграду, базилику у Фану.
Преузмите андроид апликацију.