Туширање после врелог дана је увек сјајна идеја, али како избећи знојење после туширања?
“У летним месецима виђамо много људи са проблематичним, прекомерним знојењем. Понекад је то повезано са повишеном телесном температуром услед вежбања или загушљивог окружења, али може бити и због других стања”, каже дерматолог Аба Гулати.
Ево неколико савета како избећи знојење након туширања:
Пре туширања
Свакако сачекајте неко време након вежбања или шетње. Ако одмах одете под туш, нећете свом телу дати времена које му је потребно да се охлади.
Стручњаци препоручују да причекате најмање 30 минута након вежбања и потом ускочите под туш. Побрините се да вам је кожа потпуно сува пре него што одете на туширање.
Током туширања
Избегавајте екстремне температуре воде. Врло хладно или вруће туширање ометаће сигнале тела. Туширање врућом водом учиниће ваше тело топлијим, но туширање хладном водом такође може бити лоша идеја, јер вара тело да мисли да је хладно и не треба активирати наш механизам за хлађење – зној.
Излазак из хладног туша и улазак у врућу просторију узроковаће хлађење тела, како би компензовало драматичну промену температуре, а то ће заправо узроковати знојење.
Дакле, уместо што се туширате топлом или хладном, покушајте се туширати млаком или благо хладнијом водом.
“Хладни тушеви добра су стратегија за помоћ код проблематичног знојења по врућем времену”, каже Аба и препоручује да се туширате мало дуже како бисте били сигурни да вам је телесна температура довољно снижена да зауставите знојење.
Крај туширања
Поента је да се иде полако. Пред крај туширања поступно смањујте топлину како бисте расхладили тело. Иако не би требало да боравите тамо где су ниске температуре, смањивање топлине у интервалима од 10 секунди помоћи ће вам да смањите телесну температуру. Провуците хладнију воду кроз косу да расхладите и главу.
Изван туша
Што се тиче брисања и сушења, Аба објашњава како снажно трљање пешкирима може узроковати трење и повећану топлину тела што подстиче знојење, али такође може да узрокује претерану сувоћу и иритацију коже.
“Препоручујем лагано тапкање коже пешкиром да се осуши или покривање огртачом како бисте избегли било какво трљање“, предлаже Аба.
Kardiolog objasnio osnovna pravila ponašanja tokom letnjih vrućina
Преузмите андроид апликацију.