Почетна > Бизнис
Бизнис

Истраживање: Радницима приликом одабира посла најважнија висина плате

Радницима је приликом одабира посла најважнија висина плате, показало је најновије истраживање које је током трајања Регионалног сајма послова спровео Инфостуд, у сарадњи са сродним порталима из региона.
Фото: Градске инфо

Раније су на првом месту фактора за одабир посла били међуљудски односи, од прошле године инфлација је очигледно учинила своје, па је висина плате постала најважнији фактор, 66 одсто испитаника, а добри међуљудски односи су и даље веома важни и налазе се на другом месту, 64 одсто, саопштио је Инфостуд.

На трећем месту налази се могућност учења и напредовања са 38 одсто, а радно време је на четвртом месту, 30 одсто, док је сигурност посла истакао тек сваки пети испитаник, 21 одсто.

На питање шта је по њиховом мишљењу најважније за добијање посла, највише испитаника из Србије сматра да су то знања и вештине, 31 одсто, а потом и њихова мотивација и жеља за запослењем, 22 одсто.

Претходно радно искуство је навело 16 одсто испитаника, 10 одсто је рекло да су то добри контакти и познанства а свега седам одсто је навело страначку припадност као пресудни фактор за добијање посла.

Када је реч о прижељкиваној заради, највећи број испитаника из Србије у просеку очекује 1.000 евра, док је прошле године очекивање било мање и износило је 860 евра.

Испитаници би најрадије радили у приватној компанији у страном власништву, 34 одсто а најмање њих, 15 одсто, се изјаснило да би радило у приватној компанији у домаћем власништву.

Четвртина анкетираних из Србије би најрадије радила као предузетници, док би сваки пети испитаник радио за државно предузеће.

Анкета је била регионална а када је реч о страху од губитка посла он је био у паду и најизраженији је у Србији, 27 одсто, док је најмање присутан међу грађанима Северне Македоније и Словеније, само 17 процената.

У последњих годину дана посао је променило најмање људи из Србије, 38 одсто, Босне и Херцеговине, 34 одсто, док су посао у овом периоду највише мењали Хрвати, 44 одсто и Македонци, 43 одсто.

У истраживању је учествовало више од 6.600 испитаника, од којих је више од 2.500 било из Србије а међу домаћим испитаницима је било 54 одсто запослених, 40 одсто незапослених и шест одсто оних који се још школују.

EU: U oktobru registrovana 855.484 nova automobila, rast od 14,6 odsto godišnje

Преузмите андроид апликацију.