Радници који раде 49 и више сати недељно у просеку пију више алкохола, показало је истраживање Светске здравствене организације.
Налази кажу да конзумација алкохола расте када људи раде више од стандардних 40 сати недељно. Аутор студије, рекао је да је познато да је дуго радно време стресно, а да алкохол смањује стрес.
Пиће може помоћи да се осећате опуштеније и после недељу дана дугог или напорног рада осетите да заслужујете „награду“, објашњава професор разлоге оваквих резултата.
Био је део радне групе СЗО на Међународном конгресу о здрављу на раду, где је представљено истраживање. Подаци о 105.000 људи открили су да су они који су радили између 41 и 48 сати недељно конзумирали у просеку 10,4 грама више чистог алкохола недељно од оних који су радили стандардних 35 до 40 сати. За људе који раде од 49 до 54 сата тај број расте на 17,7 грама више, што је једнако литри вишка пива или малој чаши вина.
Смернице службе за јавно здравље показују да људи не би требало редовно да пију више од 14 јединица недељно, што је око 112 грама чистог алкохола.
Али рад од куће током ковида и рад на додатним пословима због недостатка новца је учинио да све већи број људи ради дуже од просека. То би могло довести до тога да више људи пије и тиме штети њиховом здрављу.
Дуготрајни стрес може довести до ризичне конзумације алкохола код људи који су склони алкохолизму или другим облицима зависности, али то нисмо могли доказати у овој студији.
Радно време има значајан утицај на наше здравље и о томе треба да се прича у целом свету.
Kako napraviti sendvič idealan za plažu, a da ne postane gnjecav
Преузмите андроид апликацију.