Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Историја црвеног кармина: Од краљица, жена лошег морала, до филмских звезда

Брак је могао бити поништен ако би муж открио да је његова жена користила кармин како би изгледала лепше током удварања.
Фото: Unsplash/Anastasia Anastasia
Прича почиње пре више од 5.000 година

Црвени руж се сматра једним од најмоћнијих симбола женске сексуалности и лепоте у западном свету. Његова историја се протеже кроз векове, а његове формулације и конотације су се значајно разликовале током историје.

На основу козметичких случајева пронађених на археолошким налазиштима пре 5.000 година, сматра се да су древни Сумери били први који су носили руж за усне. Ова древна козметика је направљена мешањем здробљеног драгог камења са уљем и воском.

Стари Египћани су такође носили црвени кармин као показатељ друштвеног статуса.

Клеопатрине црвене усне настале су од згњечених буба
Фото: Pixabay/65570556

Клеопатра није била само оличење женствености, она је сама по себи била моћна, образована египатска краљица. Као љубавница Јулија Цезара, изгледала је краљевски и поседовала је шминку специјално направљену за њу.

За разлику од пчелињег воска и пигмената у боји данашњице, Клеопатра је морала да се ослања на земљаније елементе. Њени ружеви су укључивали згњечене бубе и мраве да би добили дубоко пигментирану нијансу.

Жене лошег морала у Грчкој морале су да носе кармин да би се разликовале од угледних жена

У старој Грчкој, проститутке су по закону морале да носе црвену боју на уснама, да их не би помешали са угледним женама из више класе. Старогрчки руж је направљен од комбинације црвене боје, овчијег зноја и крокодилског измета.

Фото: Unsplash/Nojan Namdar

Отприлике у то време долази до првог закона о ружевима. Женама лошег угледа законом је одређено да носе кармин како би се издвојиле од угледних жена у друштву. Ако би биле ухваћене да не носе кармин биле би кажњене зато што су се представљале као даме у јавности.

У Енглеској у 16. веку, краљица Елизабета је оживела популарност црвеног кармина својим препознатљивим изгледом коже од алабастра са гримизним уснама. Краљица је веровала да је руж за усне магичан и да има моћ исцељења. Преминула је са црвеним кармином на уснама.

У то време, црвени руж се правио од пчелињег воска и црвених биљних боја, а носиле су га само жене из више класе.

Фото: Unsplash/Andrey Zvyagintsev

Међутим, до 1700-их, црвени руж је забрањен у Енглеској на основу тога што су жене користиле козметику као средство за завођење мушкараца у брак. Оптужба? Чаробњаштво!

Слични закони преовладавали су у Сједињеним Државама, где је брак могао бити поништен ако се утврди да је жена током удварања носила црвени кармин.

Краљица Викторија је сматрала да је кармин непристојан
Фото: Unsplash/Etienne Girardet

За разлику од краљице Елизабете I, краљица Викторија је шминку назвала „неучтивом“. У то време, руж се сматрао проклетством јер је омогућавао женама да повећавају своју вредност чинећи их лепшим. Козметика се избегавала у време владавине краљице Викторије – само су глумице и жене лошег морала носиле кармин.

Краљ Едвард IV је наредио да се направе нијансе по његовој мери

Нису само жене постале „жртве“ привлачности кармина. Краљ Едвард IV носио је кармин те је захтевао да се направе нијансе по његовој мери, укључујући и ону коју је назвао „Сирово месо“. Племићи на његовом двору су га опонашали, без обзира на пол.

Марта Вашингтон је користила свињску маст за прављење кармина

Марта Вашингтон, прва дама Америке и супруга председника Џорџа Вашингтона, направила је своју боју за усне. Њен рецепт за руж користио је свињску маст, корен алканета, бадемово уље, балзам, суво грожђе и шећер.

У 1700-им, у Пенсилванији, брак је могао бити поништен ако би муж открио да је његова жена користила кармин или другу козметику како би изгледала лепше током удварања.

Закључићемо причу о кармину речима Одри Хепберн: „Постоји нијанса црвене за сваку жену.“

Kako da odaberete idealan tamni karmin za vas?

Преузмите андроид апликацију.