Светски дан здравља, 7. април, у нашој земљи се обележава разним кампањама и стручним предавањима, како би се подигла свест грађана о важности очувања здравља.
Тим поводом, у Новом Саду је одржан округли сто, о значају имунизације против ХПВ-а, на којој су стручњаци из разних области, поделили досадашња искуства у борби против тог вируса, који је водећи узрок канцера репродуктивних органа.
Нови Сад је, до сада, био једини град у нашој земљи у којем су деца старија од 9 година, могла да приме бесплатну вакцину против ХПВ-а, док ће од маја, према најавама из РФЗО-а, ту могућност убудуће имати сви дечаци и девојчице у Србији.
„Надамо се да ћемо у неком периоду за 10 година, имати далеко мању стопу оболелих жена од карцинома грлића, или пак, мушкараца од карцинома ректума и пениса“, каже др Љерка Попов, гинеколог-акушер, новосадског Дом здравља.
На скупу у Новом Саду, којем су присуствовали епидемиолози, педијатри, гинеколози, али и представници образовних установа и удружења родитеља, истакнуто је да су превенција, путем имунизације у најранијем добу, и подизање свести грађана, од кључног значаја.
„Већ су неке припреме урађене кроз пројекте по школама, предавањима за родитеље, јер од родитеља зависи да ли ће дозволити својој деци да се вакцинишу. Ако су правовремено, стручно информисани, онда се надамо да ће одазив бити висок“, истиче Попов.
Апел се не односи само на родитеље деце школског узраста, каже покрајински заштитник грађана, и напомиње да ће имунизацијом бити обухваћена и сва лица млађа од 19 година, која су из било ког разлога прекинула школовање.
„Ми покушавамо на овај начин да позовемо све релевантне доносиоце одлука да видимо где су били до сада проблеми у овој вакцинацији и шта можемо да урадимо да проширимо све оне који су заинтересовани за овај облик превентивне заштите“, нагласио је проф. др Зоран Павловић, покрајински заштитник грађана.
Бројеви нам не иду у прилог, по стопи преминулих од канцера грлића материце, наша земља се налази на врху лествице, док евиденција ХПВ инфицираних жена, којима су цитолошки брисеви неповољни не постоји.
Применом деветовалентних вакцина код деце, али и редовним гинеколошким прегледима, та статистика биће знатно повољнија, сагласни су учесници скупа, што су показала и искуства европских земаља, у којима се имунизација спроводи од 2006. године.
Преузмите андроид апликацију.