Сомелијерске препоруке помоћи ће вам да искористите предност комбиновања вина са воћем и неким другим састојцима и не баците га.
Често се свима дешава да отворе флашу омиљеног вина, али да попију само чашу или две. Онда ставите плутани чеп, вратити вино у фрижидер, узмете после више дана и свакако приметите да је изгубило свежину и променило свој јасни децентни укус иако се није покварило. Можда ћете га, у оправданом страху од тровања, и просути.
Ево неких сомелијерских препорука како да искористите предност вина да се добро комбинује са воћем и неким другим састојцима и не баците га, а истовремено направите ужитак себи и својим пријатељима.
Како да чувате преостало вино и колико сме да стоји након отварања
Ако не попијете читаву боцу вина одједном, преостало ће у њој бити изложено ваздуху и оксидирати. Значајно ће променити укус ка „устајалом и изгорелом“, а можда ће се и покварити. Процес оксидације се успорава херметичким затварањем чепом од плуте и држањем у фрижидеру, али неће се зауставити.
Бела и ружичаста (rose) вина би требало да су безбедна за коришћење и након два-три дана стајања у фрижидеру, а црвена од три до пет дана, такође, обавезно у фрижидеру.
Направите домаћи BBQ сос
Један од омиљених начина светских кувара да искористе преостало вино је прављење прелива за гриловано месо. Препоручује се коришћење свих сувих, стоних црвених вина. Додајте му мало вишања и имаћете фантастичан, деликатесан прелив који ће печењем месо учинити неупоредиво укуснијим.
Најбоље је да у мању шерпу најпре ставите вино да проври, нека то буде на средњој до јакој ватри. Када половина вина испари, додајте вишње и још мало држите на шпорету, а затим, на неких пет минута пошто почнете са печењем меса, добро га премажите својим домаћим сосом. По жељи, ставите мало чилија.
Необичан додатак салатама
У време сезонског воћа и поврћа, прављење салата даје невероватне могућности комбиновања. Слане зелене салате, попут руколе, спанаћа или обичне зелене путерице, много су боље ако добију мало слаткоће, а суво вино је одличан начин за то.
Пре него што у неку од уобичајено спремљених салата убаците суво грожђе, суве трешње или суве смокве, рехидрирајте их у сувом белом вину. Нека воће у њему стоји преко ноћи, ако је могуће, али ће бити довољно и само неки сат.
Остаци вина у компотима и џемовима
У свој стандардни рецепт за џем ставите део вина (једну количину вина, две количине воде). На умереној ватри у шерпи лагано кувајте док се шећер не раствори, количина вина смањи, односно скува, а маса почне да се згушњава. Затим додаје воће и кувајте на средњој ватри од пет до 10 минута, тако да воће може да се карамелизује, а да задржи текстуру и облик.
На сличан начин правите и компоте, без додатка шећера и са краћим временом кувања. Уживаћете у обиљу побољшаног, другачијег укуса.
Динстање меса са вином
Стручњаци који се баве храном, додавање вина у подлоге за припремање сматрају једном од омиљених употреба у кухињи.
Динстање свињетине или телетине са вином и зачинским биљем, припремање пасте и додавање у парадајз сос, само су неки од предлога у којима, практично, не можете да погрешите, а егзотичан укус је загарантован.
Направите летњу или зимску сангрију
Остатке омиљеног сезонског воћа убаците у справу за сецкање, додајте зачинско биље попут босиљка, нане или рузмарина и дробљеног леда, и добићете своју домаћу сангрију која је фантастично освежавајуће летње пиће. Сличан напитак можете да правите и зими, а уместо леда, у остатке црвеног вина додајте топлу чоколаду.
Конзумирање вина је свакако угодније за сва чула ако је добро расхлађено. Када су високе температуре, често се у жељи да се вино расхлади у њега стави и више коцкица леда, што онда при топљењу вино значајно разблажи. Двоструку корист можете добити ако остатке розе или црвеног вина замрзнете у коцкице. У сваку коцкицу можете да додате и по цветић или листић неке зачинске биљке, што ће дати и естетски ефекат. У посуду за лед сипајте две трећине вина и једну трећину воде и заледите.
Преузмите андроид апликацију.