Почетна > Србија
Србија

Ирена Вујовић: Капитална улагања у животну средину у Војводини, највећа до сад (ВИДЕО)

Република Србија, захваљујући стабилним и добрим финансијама у стању је да улаже велика средства у заштиту животне средине у Србији и на тај начин учини бољим животни стандард грађана. Током следеће године буџет Министарства заштите животне средине биће 18 пута већи у односу на бужет (истог министарства) из 2010. године и износиће невероватних 92.25 милијарди динара, рекла је Ирена Вујовић за портал Војводина уживо.

Шта је до сада урађено, где, колико и у шта ће се улагати у наредном периоду, како види Србију за пет година, послушајте у интервјуу:

Управљање отпадом проузрокује највеће проблеме у животној средини, јер изискује велика финансијска улагања и поштовање унапред постављених, углавном европских, стандарда. Тренутно су у Војводини у функцији 4 санитарне депоније Кикинда, Панчево, Сремска Митровица и Суботица. Количина одложеног отпада на санитарним депонијама у Војводини у 2022. години је 168.608 т.

Да би се изборили са великим количинама отпада које се ствара на територији Војводине, планирана је изградња осам регионалних центара.

Регион Општине које обухвата
Нови Сад: Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Нови Сад, Србобран, Темерин, Врбас, Жабаљ
Суботица: Бачка Топола, Чока, Кањижа, Мали Иђош, Нови Кнежевац, Сента, Суботица
Инђија: Инђија, Ириг, Пећинци, Сремски Карловци, Стара Пазова
Сомбор: Апатин, Бач, Кула, Оџаци, Сомбор
Вршац :Алибунар, Бела Црква, Пландиште, Вршац
С. Митровица: Богатић, Рума, Сремска Митровица, Шабац, Шид
Панчево: Ковин, Ковачица, Опово, Панчево
Кикинда: Ада, Бечеј, Кикинда, Нова Црња, Нови Бечеј
Зрењанин: Сечањ, Тител, Житиште, Зрењанин

У Регионалној депонији Суботица тренутно се прерађује око 32.000 тона отпада који се сакупи у Суботици и још шест општина на северу Бачке.

Просечна годишња продукција отпада у Војводини је 572.000 т. Од тога, око 14% комуналног отпада завршава на дивљим депонијама којих према званичним подацима има око 400 у Војводини. Према морфолошком саставу, органски отпад (баштенски отпад и остали биоразградиви отпад) заузима 45,6% у укупној маси комуналног отпада. Укупни отпад од пластике чини 9,8%, док укупна количина папира и картона износи 6,6%, затим следе метал (6,1%), ПЕТ амбалажа 4,6%, стакло (3,4%), текстил (3,6%), композирни материјали (3,1%) и остало (укупно 17%).

Предуслов за подизање капацитета рециклаже и искоришћење енергетских и материјалних потенцијала отпада је успостављање система примарне и секундарне сепарације комуналног отпада у локалним самоуправама што је у почетној фази, након деценија занемаривања овог проблема, како је и напоменула Ирена Вујовић у интервјуу порталу Војводина уживо.

У Војводини је организованим сакупљањем отпада обухваћено 86% становништва, углавном урбаног што је нешто више од 500.000 домаћинстава.

Са улагањем у заштиту животне средине не сме да се стане, то је један од основних параметара доброг животног стандарда грађана, а држава Србија тежи да својим улагањима и активностима на терену побољша све аспекте живота њених грађана закључила је Ирена Вујовић за портал Војводина уживо.

Brnabić: Dali smo predloge, poljoprivrednici prekidaju blokade danas

Преузмите андроид апликацију.